| timidu89 a întrebat:

Am tot urmarit despre Denisa Raducu materiale, a avut ceva hepatita spunea unul doar ca nu era activa sau ceva de genul. Si atunci cum a luat-o asa dintr-o data? S-a transformat in cancer sau cum naiba? Nu am prea dat atentie subiectului, dar ma face sa stau cu frica in san si pe mine. Sora-sa zicea ca mama ei avea cancer la san dinainte ca ea sa afle ca e bolnava, spunea ca manca sanatos... de la ce o putut sa apara atunci? Posibil de la stres si prea multa oboseala? Sa fi facut metastaza in tot corpul? Nu o mai avut ce face, in Austria facuse ceva tratament dar si ala ii prelungea viata 9 luni maxim. Oare e risc daca mai mananci fast food o data pe saptamana si o pizza? Ori sucuri si bere cu arome fara alcool sa faci asa ceva in timp? Multa lumea a avut cancer, majoritatea dintre ei s-au stins in scurt timp. Tata leucemie, de asta mai mult... bine el poate ca nu neaparat de leucemie o murit, o avut si covid si la plamani, boala cu covidul mai degraba. Eu nu consum alcool deloc si nu fumez. Ma sperie a naibi de tare, mie sa nu ajung fara nici o speranta cat de curand si stiu cum e sa iubesti si sa fi iubit. Analize de sange am mai facut, si ceva teste in 2019, nu am motive de ingrijorare. Eu sa am ceva similar mor instant, ca nu imi permit si sa fie sanse tratamente in alte tari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De ce ai asa frica, ce o fi o fi, nu traim vesnic, ce mai conteaza ca murim mai devreme sau mai tarziu, stai linistit.
Cancer si restul faci daca ai gene predispozante, nu ca mananci ce mananci, hai sa fim seriosi, sunt milioane care mananca la piza de se sparg si n-au nimic, chiar daca-s grasi.

Insa este corec ca, cancer putem face de la E-urile din mancare, asta da! Si asta s-a zis deja peste tot. Dar de la orice mancare, nu doar de la suc si piza.

Hepatita faci daca ai probleme la ficat, sau iei de la altul, depinde de tipul de hapatita, dar aia se trateaza.

Daca ai ceva din asta, te mai doare pe tine in pix de iubire, nu mai conteaza in faza aia.
Si daca nu ai bani de tratamente, mori, si aia e, ce...nu esti unicul. Sau poate fi in cancer care poate fi tratat aici in Ro, si scapi, depinde, nu trebuie tratat neaparat in afara.
De ex cineva pe care-l stiu a facut cancer limfatic, s-a trata, a scapat, nu a mai recidivat.

Dar nu e cazul, au am zis asa daca prin absurd ai face un cancer, te panichezi degeaba, nu vei face nimic, frica asta te distruge, asta da, te poate imbolnavi clar si sigur!
Traieste prezentu si lasa frica.
Gandeste-te ca scapi orice ar fi:
1- Ramai sanatos si e bine.
2 - Mori si nu mai sti nimic, nu suferi in nici un caz.
Dar repet, nu va exista varianta 2, stai linistit.

Deci esti barbat sau ce? Accepta situatia oricare ar fi ea.
Un barbat adevarat merge inainte orice o fi, si daca nu mai merge, isi accepta demn soarta cu fruntea sus.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Pai zic sa nu dea necuratul peste mine, sa auc sa fac ce mi-am dorit si visat cat de cat. Ca daca e sa am ceva simiar cu Denisa, nu mai scap eu ori prin cate am trecut. La banii ei putea face si transplant in timp util, dar probabil o sperat in zadar pana o ajuns de nu se mai putea face nimic. Astia doi specialisti din Romania spuneau ca transplantul sau ceva de stopare de alimentare a parti ficatului prin nu stiu ce interventie. Astfel se usca explica unul partea bolnava. Dar probabil a avut afectat juma de ficat sau mai mult, cum un neam de al meu la plamani, i s-a tot extins cu timpul. Bag pl ca eu nu ma tem de boli asa tare ci de singuratate cel mai mult. Am infruntat multe si inca sunt destul de ok, ceea ce e mare lucru zic eu. Nu vezi ca unii de la o mica depresie sau anxietate sunt la pamant? Omul trebuie sa lupte pana la capat, nu e capat de lume cand ai o problema de sanatate de genul. Atunci e problema cand nu mai ai sanse de amelioarare sau salvare oricati bani ai avea si orice ai face.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Si ce treaba ai tu cu Denisa, ea e ea, tu esti tu, tu nu o sa faci cancer, putem oricare sa facem, dar sansele-s mai mici.
Nu te lua dupa ce au patit altii. Fi barbat si nu mai avea frica (desi vb prostii, ca nu poti controla, dar nu te pot incuraja sa stai in frica).

Pai de singuratate da, aia e teama cea mai mare, ai dreptate.
Si exact, omu trebuie sa lupte pana la capat! Asa sa faci si tu.