| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, daca o persoana a luat covid și m-a pupat pe obraz de doua ori există șanse să iau și eu? Si în cat timp trece covidul o dată luat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si daca a respirat la 1 m de tine, ai toate sansele sa iei covidul.
Fa un test de covid in 2-3 zile si te vei convinge!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai șanse 1/1000. Trece în 2-3 săptămâni.

| xerxes1 a răspuns:

Stiu cazuri de sot si sotie care au dormit in acelasi pat unul pozitiv altul nu. Au venit de la dsp din doua in doua zile sa-l testeze pe sot.proastele de asistente il intrebau ce mananca rolling on the floor.
Ce gateste asta a zis el.

| andreipaskk1 a răspuns:

Da 2 sapt

| d2ontknowdontcare a răspuns:

Da, este posibil. Virusul poate fi luat din contactul apropiat cu o persoana infectata. De aceea poate ar fi mai bine sa te testezi, chiar dacă nu ai simptome. Iar legat de durata, pai aici depinde foarte mult de corpul tău. Pot trece și mai mult de 14 zile pana ca cineva sa se vindece.

| redutzu a răspuns:

5-7 zile