| olabola a întrebat:

Am uitat sa mentionez ca bunica si tatal meu sunt bolnavi de diabet, dar sau imbolnavit mai tarziu, e posibil sa am si eu? am 17 ani. multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Existenta unor cazuri de diabet zaharat in familie te predispune si pe tine la aceasta boala, motiv pentru care trebuie sa ai un stil de viata sanatos si sa iti evaluezi periodic glicemia, pentru a preveni aparitia diabetului.
http://www.i-medic.ro/boli/diabet-zaharat

| kogi1983 a răspuns:

Persoanele predispuse diabetului sunt nepotii, mai precis esti predispusa.

| peque895 a răspuns:

Nu neaparat...normal diabetul este o boala geneticawinking
dar nu trebuie sa fii 100% sigura

| VreauRaspuns a răspuns:

Diabetul e o boala ce produce din cauza hiposecretiei pancreasului, o boala destul de grava si nu trebuie sa o neglijezi mai bine te duci la medicul endocrinolog cred periodic si iti faci analize.