| BeautifulSunflower a întrebat:

Bunica mea paterna a avut diabet de tip 2, pe care l a facut pe la 50 de ani cam asa, cele doua surori ale ei au avut diabet de tip insulino dependent, pot face si eu diabet? Atat tatal meu cat si verisioarele lui n au diabet. Ma ingrijorez caci o colega si a gasit diabet de tip 1, genetic fiind, dar parintii ei n au diabet, probabil din bunici. Cam cate sanse am sa fac diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabetul de tip 1 si cel de tip 2 sunt boli diferite, cu aceleasi manifestari. genele responsabile de cele doua nu se suprapun. pentru diabetul de tip 1, fie ambii parinti sunt purtatori (sanatosi sau bolnavi) ai genelor mutante, fie mutatia a aparut inutero, la pacient (adica nimeni niciodata in familia lui nu a mai avut diabet).
Diabetul de tip 2 are agegare familiala, asta inseamna ca sunt mai multe gene responsabile, tu poti mosteni unele dintre ele si, daca sunt suficiente sa faci boala. Diabetul de tip 2 poate fi insulinonecesitant sau nu, tu nu ne spui ce tip de diabet au avut surorile bunicii. In principiu, avand obunica cu diabet de tip 2, poti face, la varsta adulta, diabet de tip 2 (dar nu spune nimic despre riscul de a face diabet de tip 1). Riscul de a face diabet de tip 2 este variabil si foarte influentat de factori personali (riscul e mai mic daca vei fi toata viata normoponderala, daca vei face mult efort fizic, daca vei evita stresul, sedentarismul, consumul de grasimi si zaharuri concentrate)

| BeautifulSunflower explică (pentru Brigaela):

Bunica a avut de tip 2, si ea era putin mai plina, o dureau foarte rau picioarele si atunci a descoperit. Surorile ei aveau de tip 1, dar nu stiu de la ce varsta, oricum bunica mea a murit dupa vreo 2 ani de cand a aflat ca avea diabet.

| Brigaela a răspuns (pentru BeautifulSunflower):

Atunci inseamna ca ai un risc crrescut de diabet de tip 2, la varsta adulat. Insa daca vei fi activa si normoponderala, riscul scade mult

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sansele sunt date de dieta ta zilnica in primul rand si de greutatea ta, persoanele grase au glicemia mai mare ca cele slabe

| CuriousStuff a răspuns:

Predispozitie gentica ai, asa ca ar fi indicat sa-ti faci cate un set de analize cel putin odata pe an, analize care sa includa glicemia. Daca exista valori care dau de banuit trebuie investigat mai mult si sa vezi in ce stadiu esti. Daca ai in familie esti predispus si tu sa faci.
Si nu doar tu, toate rudele tale din partea tatalui ar trebui sa tina o supraveghere stricta a glicemiei, pentru ca exista predispozitie, si nu stiti care dintre voi o sa faceti diabet. Mai bine il depistati precoce.
Multa sanatate.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Din moment ce ai rude care au diabet, esti predispus si tu la el, dar s-ar putea sa nu faci.

| tynatwine a răspuns:

Acest remediu te ajuta sa-ti scazi glicemia si este ieftin http://lifelessonsbox.com/......b-control/