| Mihnea_4399 a întrebat:

Tatal meu trebuie sa se opereze de fiere, este posibil ca din cauza necazurilor, supararilor sa se fi imbolnavit de fiere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Problemele emotionale (pe primul loc), alimentatia (mai ales dezordinea in ceea ce priveste luarea mesei; nemancatul dimineata este esentialwinking, alcoolul, fumatul sunt importanti factori de risc. In ceea ce priveste factorul genetic: daca la o constitutie simlara parintilor nostri repetam aceleasi greseli ca stil de viata este firesc ca factorul genetic sa conteze, insa doar in acest context.

| cretzufinish a răspuns:

Factorii psihici au doar o mica parte "din vina" ca sa zic asa. De obicei bolile sunt ereditare si daca persoana bolnava nu e sustinuta moral de cei din jur sau chiar personal se duce tot de rapa si se inrautateste treaba. De asta se zice ca in anumite cazuri extreme trebuie sa avem grija si de sufletelul nostru.

| mdaria a răspuns:

FICATUL: este organul care ripostează la supărarile pe oamenii apropiaţi şi păstrează deseori mânie reprimată. Ficatul este sediul celor mai negative emoţii (ura, mânia, furia). Problemele de ficat vin dintr-o mânie îndreptată împotriva propriei persoane, ca rezultat al unui conflict între suflet şi mental. Ficatul suferă la persoanele cărora le place să facă o apreciere dură a celor apropiaţi.

Stresurile de orice natură au un efect negativ asupra ficatului. Ficatul este un instrument al sufletului şi, de aceea tratamentul depresiei nu poate fi despărţit de cel al ficatului.

O mare putere o au emoţiile asupra ficatului şi a secreţiilor bilei. Emoţiile pozitive – bucuria, buna dispoziţie, voia bună – măresc secreţia bilei, iar supărările o opresc parţial sau complet. Ficatul este foarte sensibil la supărări. Să ne amintim de un proverb popular care spune de supărare i s-a vărsat fierea în sânge. Supărările agresive pe oamenii apropiaţi determină cancerul ficatului.

Problemele de vezică biliară arată îngustime de spirit. Icterul se poate declanşa la individul care suferă un prejudiciu pe care el nu-l va şti să-l îndrepte.

Hepatita reprezintă rezistenţă la schimbare. Refuzul de a vedea limpede, de a discerne.
Ficatul este legat şi de credinţă. Credinţa în univers permite emoţiilor negative să curgă pentru a curăţa ficatul.(cauzele spirituale ale bolilor)

| mariusciocan a răspuns:

Nu neaparat.si mama mea s-a operat tot din aceasta cauza. conteaza foarte mult in ce consta alimentatia tatalui tau. Prea multe prajeli, grasimi, etc etc. Asa a fost si mama, nu putea sa manance nimic ca facea o criza si trebuia sa o duc imediat la spital, pentru ca nu putea suporta durerile.

Nu stiu sa iti spun sigur daca supararile si necazurile au avut si ele partea lor de vina in problema asta de sanatate, dar te pot asigura ca este o operatie usoara si fara probleme.Insanatosire grabnica.Numa' bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da , este posibil.

| trafikantu a răspuns:

Da, cunosc o persoana care are crize de fiere din cauza nervilor, asa ca, da, este posibil.

| N.Priceputu' a răspuns:

Da, dar sunt si cele legate de alimentatie. Oricum(valabil si pentru. ceilalti). Va fi operat de bila.Fierea este produsul bilei.

| נυѕт вяυтαℓ a răspuns:

Poate...sigur nu stiu si eu am probleme cu fierea din nastere deci la mine nu este cazul sa am probleme cu fierea din cauza necazurilor[nici n-am necazurion the phone

| sss a răspuns:

Da, e posibil, multe boli se fac pe fond nervos...