| nimeni_5555 a întrebat:

Am un chist osos la umar, doctoru mi-a spus ca o sa treaca cu timpu dar ma doare la efort.Eu in timpu asta vreau sa fac si sala, credeti ca aplicarea unei fase elastice pe zona aia amelioreaza durerea la efort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mult gimnastică medicală, exclus sala de forță.
Efortul trebuie moderat, nu suprasolicitant.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca ai voie sa faci sala in conditiile date. Numai medicul ortoped iti poate spune, dar cred ca sunt indicate alte tipuri de efort: alergare, inot, dar nu sala de forta.

| just4fun_8801 a răspuns:

Nu... aplicarea unei fase elastice nu numai ca nu amelioreaza durerea, dar iti va reduce mobilitatea la unele exercitii, iar riscul unei accidentari este ridicat.In general umerii sunt folositi intr-o masura mai mica sau mai mare cam la toate exercitiile pentru partea superioara a corpului

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul care ti-a descoperit chistul ce trebuie sa faci pentru ameliorarea durerilor.
Parerea mea ar fi ca pentru moment sa mai raresti sedintele de sala pentru a nu-ti dauna mai tare.
Multa sanatate si succes.

| tee a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ceri si o alta opinie, adica du-te la un alt doctor mai bun. Nu cred ca un chist osos "trece cu timpul".
Am o verishoara care si-l-a scos. Nu stiu daca era osos sau nu, dar crestea intr-una. I-a aparut dupa o lovitura la umar.
Ai grija de tine!

| nimeni_5555 explică:

Doctori astia is incredibili, el parea foarte linistit cand mi-a dat diagnosticu, chiar l-am intrebat daca pot sa fac efort a zis da, pacat ca n-am precizat ca vreau sa merg la sala.Macar exista sanse sa se retraga singur? Sau o sa-l am toata viata.Ca de operatie nu vroia sa auda, spunea ca nu-i necesara.Si iar ceva anormal ce mi-a spus. A zis ca astea is din nastere, ceva de genu.Stie careva sa-mi spuna cauzele din care apar? Am inteles ca ar trebui sa elimin carnea din alimentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nasol arata, am vazut radiografiile, zice ca este mai frecvent la baietii pana in 13 ani, ai grija ca in zona aia rezistenta osului este mica, ruperea lu este posibila, fractura se face dupa un traumatism minor, renunta la sala macar 2 ani pana se mai rezolva problema. Polul superior este aproape de cartilajul de creste asa ca durerea apare in articulatie, incidenta la humerus este de 30 % (poate fi localizata s in femur si este mai periculos, zau lasa-te de sala, tot citesc si ma ingrozesc ce scrie acolo.Nu se rezolva decat prn grefa osoasa, practic n loc de os tu acolo ai o punga cu lichid iti dai seama cat de riscanta este zona. Daca a devenit dureroasa insemna ca zona fara os la tine, este mare. Nu-ti trece cu nimic, ai o mare gaura acolo, stai potolit si lasa sala ca nu-i pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu, face foarte bine, doctorul ala nu stie nimic, degeaba a facut medicina.
Fasa elastica strange osul si inchide chistul SIGUR, GARANTAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu , face foarte bine, doctorul ala nu stie nimic, degeaba a facut medicina.
Fasa elastica strange osul si inchide chistul SIGUR, GARANTAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA! EU AM UN BAIETEL DE 6 ANI SI I-AM DESCOPERIT ACUM 1 AN ACEST CHIST OSOS DATORITA UNEI FRACTURI LA FEMUR.NU STIAM CA ARE ASA CEVA.AM fost de urgenta la spital la Ploiesti si mi l-a pus in ghips, nu a stiut ce sa ii faca iar dimineata ne-a dat o ambulanta la Bucuresti la Grigore Alexandrescu si mi l-a operat. i-a pus 2 tije si din nou in ghips 6 saptamani, dupa care mergeam din 2 in 2 saptamani la control.la 11 luni de la operatie a inceput sa il doara rau din cauza ca acumulase lichi si am fost nevoiti sa il operam iar ca sa ii scoata lichidul sa ia pus maduva din creasta iliaca acolo ca sa se osifieze osul mai repede si uite asa la un an fix dupa prima operatie l-am operat din nou dar tijele tot acolo sunt. le vom scoate odata cu cresterea lui, de fapt le vom tot schimba pana stagneaza cresterea adica 20-21 ani, asa ca ai mare grija si nu te juca ca e tare periculos si fa control de cateori iti zice medicul tau ortoped.eu sunt tare suparata in privinta asta, e primul meu copil si mi-e asa de mila si sunt topita dupa el. rugamintea mea e sa ai grija muuuulta de tine ca e greu prin spitale. multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la un medic specialist, fiind ca nu se vindeca fara operatie