| nimeni_5555 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu chist osos la umar. Ortopedul mi-a spus ca-i un lichid sau o tumoare benigna.Ca tratament nu mi-a dat pur si simplu nimic.Sunteti de acord cu maniera cu care a abordat problema? A zis ca trece de la sine mai ales pentru ca acolo am suferit o fractura minora (mica). Astept niste raspunsuri care sa ma lamureasca cat de cat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti incerca sa consulti un alt ortoped. Mi se pare de bun simt ce ti-a spus medicul, dar ca sa fii tu sigura, mai consulta alt medic. Nu are ce tratament sa-ti dea. Singurul tratament este operatie, dar daca nu te deranjeaza si exista posibilitatea sa treaca de la sine, atunci trebuie sa incerci sa-l lasi o vreme in pace. Operatia e complicata, implica mai multe etape, initial o sa-ti puna niste suruburi in os, dupa ce va rezeca fragmentul cu chistul, apoi te va opera dupa o vreme sa scoata suruburile, va trebui sa faci luni si luni de recuperare si niciodata umarul tau n-o sa mai fie ce-a fost.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

E bine de cerut intotdeauna o a doua opinie. Mergi si la un alt ortoped.

| eni a răspuns:

Du-te la alt ortoped, pana o sa primesti un tratament corespunzator.

| wonderbra a răspuns:

Nu trece de la sine ca doar nu s-a topi.Si eu am durere la umar si nu trece. Iau Aulin. Daca e lichid sau ceva trebuie intervenit.Consulta si alt medic asta mi se pare prea glumet happy