| anonim_4396 a întrebat:

Am un dinte cu o gaura pe margine, poate fi rup si a cazut o bucata din el sau este carie? ....Si nu se vede carie deloc, nu e negru dar daca pun limba pe el ma doare tare, dar daca mananc dulce nu ma doare absolut deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Mergi la medic să îți pună material de plombă, să nu se rupă mai tare.

| TLF92 a răspuns:

Se va forma carie daca amani vizita la medic si intr-un final netratat va cadea singur, dintele va trebui imbracat in cel mai bun caz sau va fi nevoie de un implant dentar care e destul de costisitor undeva de la 750 de ron in sus toata manopera!

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Este o carie, te sfatuiesc sa mergi la un doctor stomatolog pentru un consult de rutina si o eventuala plomba.
Este de preferat sa mergi din timp pentru a nu se adanci.
Te pup!