| Gabica a întrebat:

Am un "frumos" panaritiu la degetul mare de la picior...Sunt vreo 2 saptamani in aceasta situatie.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca panaritiul e de dimensiuni mari, adica s-a acumulat mult puroi, trebuie intervenit chirurgical pentru evacuarea puroiului si apoi continuat cu antibiotice orale si antiseptice locale. Ar fi bine sa ajungi la un medic in timpul cel mai scurt posibil/poti merge la camera de garda a unui spital.
http://www.i-medic.ro/......panaritiul

| Raniia a răspuns:

Ce poti sa faci daca nu vrei sa mergi la medic sa aplici local antiseptic si eventual si antibiotic pe cale orala.Se aplica Ichtiol pe portiunea afectata si se lasa sa patrunda bine in piele. Poate ai sanse sa scapi dar orice panaritiu colectat se trateaza chirurgical prin scoaterea puroiului si tesuturilor necrozate.

| 23partyboy a răspuns:

Panaritiu se trateaza chirurgical cu medicatie adjuvanta antibiotica, poti merge la urgente te rezolva in 5 min, nu trebuie sa stai la rand si nu te costa nimic...ma gandesc ca in 2 saptamani ai un panaritiu urat de tot,iar daca mai stai(CHIAR daca te tratezi"naturist" sau iei dupa ureche antibiotice sau pui antiseptice pe locul infectat,infectia va disemina vei face septicemie si probabil vei muri, nu glumesc deloc, si vb in cun de cauza pentru sunt medic!

| Gabica explică:

.Nu imi spuneti sa merg la medic, as fi putut face asta si singura... Ceva naturist daca se poate

| fdhgcvnb a răspuns:

Buna! Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te programezi la medic, din pacate.Am avut si eu.Tu ai doar la un picior, ceea ce este foarte bine.Eu am mers la consultatie direct la chirurg,pentru ca stiam sigur ca este panaritiu. Avand in vedere ca ce aveam eu era intr-o stare foarte grava/avansata,ca aveam la ambele picioare,ca e o procedura cam dureroasa, ca eu sunt cam fricoasa si urmam un tratament care cam anula din anestezie[de obicei sunt,, rezistenta,, la anestezic]si ca a vrut sa scoata mai multi bani probabil money eyes m-a internat si m-a operat.Insa poate sa iti scoata unghia si la ea in cabinet, cu anestezie locala.Si... mda, o sa iti scoata unghia.Crede-ma,se inrautateste cu cat stai mai mult fara sa mergi la medic. Poate daca nu este foarte grav si nu ti-a intrat unghia foarte mult in carne,ti-o trateaza.
Deci, concluzia:mergi la medic!
Sper ca te-am ajutat catusi de putin, fa-te bine cat mai repede! Multa sanatate! happy

| fdhgcvnb a răspuns:

Eu spun sa nu mai stai si sa te chinui cu remedii naturiste, ca nu vei scapa de medic, ci doar va fi mai rau.Nu iti va trece in acest mod-mergi la medic! Iti va face o mica incizie si gata! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea multe, te duci la doctor.
http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp

| Agatha68 a răspuns:

E cu unghie incarnata?