| anonim_4396 a întrebat:

Am un ganglion inghinal, cel mai probabil de la exercitiile cu greutati, cand am stat incordata. Pot macar sa continui cu alergarea? Are ceva daca alerg cu ganglionul umflat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu cumva sa fie vreo hernie inghinală. Spui ca ai lucrat cu greutati.
Ganglionul este altceva. Ar fi bine sa mergi la un control medical.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

N-are cum. Mi-a aparut imediat dupa antrenamentul de ieri. Pana atunci n-am avut asa ceva. Hernia nu apare asa deodata.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! În general, este recomandat să eviti exercițiile fizice intense atunci când ai un ganglion inghinal. Alergarea este un exercițiu fizic intens care poate pune presiune suplimentară asupra ganglionului, agravând umflarea și durerea. Totusi, dacă este mic și nu provoacă durere, poti încerca cu o intensitate mai mică. Evita să alergi pe suprafețe dure sau să faci sprinturi si incearca să te încălzesti bine înainte. Insa dacă ganglionul este mare sau te doare, mai bine îl lasi să se vindece înainte de exerciții fizice intense. Intre timp, poti sa pui comprese reci pe ganglion pentru a reduce umflarea si sa iei antiinflamatoare, gen ibuprofen.

| TudorDD a răspuns:

E recomandat să eviți orice formă de efort până când îți trece. Câteva zile de pauză nu cred că te îndepărtează de la scopul propus. Multă sănătate!