| Tymycy a întrebat:

Am un prieten care are 22 de ani si are tensiunea 155/85 si pulsul 105... a fost masurata seara, dar de obicei are mereu asa ridicat. Ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa mearga la un cardiolog.Neaparat.Si tensiunea este mare, si pulsul.Acestea imbolnavesc inima.O sa ii prescrie niste (betablocante )medicamente care o sa il ajute.Sanatate!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,
Ar fi bine sa mearga la medicul de familie pentru investigarea acestui ritm accelerat al inimii, precum si a tensiunii arteriale crescute. Daca vreti sa aflati mai multe despre posibilele cauze ale pulsului crescut va recomand urmatorul articol: http://www.i-medic.ro/boli/tahicardia-sinusala
Multa sanatate!

| Roberto a răspuns:

Hipertensiune arterial, zic eu dar cel mai bine este sa vada un specialist.Si daca este fumator si bea cafea este inca un motiv in plus.

| miki_4604 a răspuns:

Intra pe www.tiens-romania.ro si vezi ulei de usturoi -regleaza tensiunea si la aparatura jiu-jian aparat de reglare a tensiunii.Sanatate

| Tymycy explică:

Multumesc. A fost la medic dar nu are probleme cu inima... vine de la altceva straight face