| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Imi simt inima puternic cum bate, mia-m luat tensiunea de 2 ori, am avut pulsul 116 si dupa 137 si simt o durere de dupa coaste.Nu am avut in viata mea pulsul atata si mi-e frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Încearcă măcar ExtraValerianic Biofarm Cardio, e un supliment alimentar natural care se da fără rețetă care ajuta sa nu mai ai palpitații și pulsul mărit.Dar ar trebui sa consulți și un cardiolog in viitor, sa vezi daca nu e ceva mai grav, Doamne ferește

Sănătate!

| microsedd a răspuns:

Dacă se mai intampla sa ai pulsul asa mare si sa îți simti inima in piept cum bate ai putea sa mergi la dispensarul scolar, daca zici ca nu se poate sa mergi cu tatal tau la medicul de familie.
Sunt foarte multe cauze pentru o asemenea simptomatologie. Acum pe moment nu cred ca o sa patesti nimic. Cel mai bine ar fi sa incerci exercitii de mindfulness.
https://life.ro/......a-noastra/
Ce imi place mie sa fac când simt asa neliniste și imi bate inima tare e sa incep un exercitiu de mindfulness si la partea de respiratie ca sa ma pot tine cat mai mult in prezent si sa nu imi fuga mintea(nu ca ar fi ceva rau dar ma ajuta sa ma calmez mai usor) imi place sa numar pana la 5 in inspir si pana la 3 cand expir.
Ai grijă de tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai baut cafea? Cola sau energizante? Daca da, ăsta este motivul pentru care ti a crescut tensiunea, sau daca te ai certat cu tatal tau, si nervii sunt o sursa de crestere brusca a tensiunii, stai linistit bea apă si incearca sa dormi, iar maine dimineata mai i-a odata tensiunea si daca a revenit la normal inseamna ca ori ai avut o discutie stresanta, ori ai baut energizant.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Maine dimineata, du-te singur pana la medicul de familie si explica-i problema ta exact cum ai explicat aici.Nu are de ce sa-ti fie frica, doar stai linistit pana maine cand te duci.
A 2-a varianta, te duci singur la cea mai apropiata farmacie si ii explici la farmacista problema ta la inima iar ea e la fel de in masura ca si doctorul sa-ti dea medicamentele necesare.E varianta mai simpla.
A 3-a varianta, cand simti ca te simti rau suni la salvare imediat nu ai treaba cu tatal tau daca e interesat sau nu.
Bafta

| eanadandre a răspuns:

Mi-am* si daca veniti cu raspunsuri de ar merge la spital nu pot deoarece locuiesc doar cu tata care e neinteresat daca am ceva (am 14 ani)