| Derkes a întrebat:

Am un prieten care este foarte balbait, la modul ca nu poate spune aproape nici un cuvant fluent si nu se poate descurca nicaieri.Pe langa acest lucru, este foarte inteligent, note proaste la scoala dar asta deoarece este foarte lenes si nu prea invata, el obisnuind sa se uite la seriale toata ziua si sa faca alte lucruri ce nu depind de scoala. Este un bun sofer, printre cei mai buni pe care i-am vazut la varsta de 20 de ani pe care ii are el. Problema este, cum poate el sa se descurce in viata de zi cu zi daca nici o paine nu reuseste sa ceara de la magazin? Este foarte priceput in orice, doar la comunicare e o problema. La aspect arata foarte bine, e un baiat frumos, dar lumea cand il aude vorbind, cred eu ca il considera ca si un om cu dizabilitati psihice la ce rau vorbeste. Imi puteti da niste sfaturi solide prin care l-as putea ajuta si i-as putea imbunatatii viata? As fi foarte recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La care scoala te referi daca are 20 de ani?

| Derkes explică (pentru darrio2007):

Liceu* Inca este clasa a 12-a

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearca sa ai rabdare cu el sa il asculti cand i ti vorbeste, si intreaba l de cit timp are aceasta problemă, o are din nastere sau pe parcurs a apărut, deoarece bîlbîiala este pe sistem nervos, cand este calm va vorbi ca un om normal, el trebuie sa invete sa se autocontroleze in privinta nervilor si sa vorbeasca rar, ca daca se enerveaza si se grabeste este dezastru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il duci la logoped

| Derkes explică (pentru suntserios):

A fost la vreo 10 logopezi, inca mai are aceasta problema.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vorbești despre tine, nu?

| ChristianKalman a răspuns:

Salut! De apreciat prietenul tău pentru faptul că excelează. Ar trebui să fie văzut de un specialist, nu doar de logopezi, tulburările de limbaj pot sau nu pot să fie corectate în timp, cer foarte multă voință și din partea lui, dar și înțelegere din partea celor din jur. Nu stăm prea bine la a doua. El e bâlbâit și când vorbește singur (cu el) sau doar în interacțiunea cu ceilalți? Ar trebui să încerce să se corecteze sau să se folosească de alte mijloace de comunicare. Să-i stai alături și să îl încurajezi!