| woundedream a întrebat:

Am varicela si mi-au iesit mai multe pe fata. cum ar trebui sa se intample dupa ce cad cojile? eu am mai lovit cate una din greseala si s-au desprins usor.iar acum, locul din care s-au desprins a ramas o pata rosie..chiar nu stiu daca trebuie sa arate asa sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Evita sa desprinzi crustele (acestea e bine sa cada singure) ca sa nu ramai cu gauri in piele. Petele vor disparea.

| Empathizer a răspuns:

Pe locul bubitelor la care s-au desprins crustele, raman pete mai inchise la culoare sau mai decolorate ca pielea din jur. Dar modificarile de culoare nu sunt permanente, trec in timp (in cateva luni).

| OxanaBotna a răspuns:

Salut! incearca sa nu atingi nici una, lasa-le sa se usuce bine pina cind nu ramane nimic pe piele, ar fi de dorit sa le masezi cu creme care usuca bubitele.

| Empathizer a răspuns (pentru OxanaBotna):

... numai daca ai o crema cu Aciclovir (de ex. Aciclovir sau Zovirax). Nu incerca creme cosmetice. Crema cu Aciclovir este o crema terapeutica impotriva virusului varicelos.