| Ingerfararipi333 a întrebat:

Am vertij paroxistic pozitional benign, diagnostic declarat de medic specialist ORL. Mi-a fost recomandat RMN cranio-cerebral, peste o luna cand termin tratamentul (cu Betaserc 24 mg si Milgamma N). Imi este frica. Ce iti face la RMN? Stiu ca te baga intr-un tub... dar imi puteti detalia va rog? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonim203434433 a răspuns:

RMN este o procedura atraumatica, neinvaziva, noniradianta(practic nu ai/ nu s-a statuat nici-un efect advers la aceasta investigatie)

Pe fond ("in acel tub") nu faci nimic. E chiar indicat sa stai nemiscat altfel apar anumite "erori"

Oricum, asistenta "radiolog" de acolo iti va spune ce trebuie sa faci / ce nu trebuie sa faci.
Sanatate!