| Kiragagash2012 a întrebat:

Am voie ca persoana sanatoasa, sa imi donez toate organele vitale daca vreau? Daca da, sunt dispusa sa o fac oricand, si sa imi spuneti cum sa fac sa nu afle parintii, chiar daca sunt adult, nu vor fi de acord, si ma intreb si unde ar putea fi oamnei care sa aiba nevoie de organele mele, operatiile ar trebui facute in acelasi timb, va rog raspundeti serios, chiar vreau sa fac asta, multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Sunt suficienti oameni care au nevoie de transplant. Din moment ce intrebi pe acest site inseamna ca nu iti doresti chiar asa mult sa donezi. De unde naiba sa stim noi ce sa faci sau cum sa faci? Crezi ca noi am donat prea multe organe la viata noastra? Astfel de raspunsuri le vei primi cand te vei duce ca un om normal sa intrebi si tu la un spital ce naiba! doar ai zis ca esti adult! Si n-a sa afle maicata si taicatu daca pleci tu o ora la spital in loc sa cauti pe net raspunsuri tampite

| Kiragagash2012 explică (pentru tuGatita):

Am doar 22, de unde vrei sa stiu eu la ce spital sa ma duc pentru donare de organe, oricum partea ciudata era unde gaseti un doctor care sa stie sa faca transplant de creier din moment ce nu toata lumea sta la rand sa moara. In plus nu sati o ora la spital, trebuie sa faci teste de compatibilitate, plus ca nu stiu macar daca e legal sa-ti dai viata de buna voie, chiar si pentru o cauza buna, daca nu ai un raspuns bun nu raspunde...

| tuGatita a răspuns (pentru Kiragagash2012):

In locu tau la anii astia mi-as vedea nabii de viata mea. poate vrei sa faci un lucru bun dar tot sinucidere e. tu scaapi de viata, mergi in rai (asta daca ai fost cuminte) scapi de griji de probleme, faci chiar si un lucru bun donand.dar gandeste-te la printii tai, la rudele tale...Nu gandesti ca vor fi marcati pentru tot restul vietii din cauza ta? ei nu vor suferi? ei nu au nevoie de tine? ia fa bine si ajuta-te pe tine si pe cei dragi, de murit oricum mori. si in general cu transplanturile astea e mai dificil..de multe ori nu se fac la noi in tara, nu avem medici asa capabili. Da macar vezi si tu lumea inainte sa mori. Uita-te la stiri la publicitati, cand vezi vreun anunt cum ca ar avea nevoie cineva de un transplant ofera-te tu prima..nu cumva sa iti ia altii locullaughing esti culmea

| Kiragagash2012 explică (pentru tuGatita):

Ma e greu de ineles, vreau sa mor, da nu stiu cum sa fac asta, pentru ca nu suport durerea, deci nu ma pot arunca de la etaj, si am incercaty sa ma sinucid de 25 de ori pana acum si m-au salvat medicii aia nenorociti

| tuGatita a răspuns (pentru Kiragagash2012):

Teatru..victimizare...nu suporti durerea ce mai scuzalaughing nu te teme ca daca te arunci, cand ai cazut ai si murit pe loc nu are timp sa te doara. de 25 de ori te-ai salvat medici? inseamna ca tu doar te-ai dat in spectacol nu ai vrut sa te sinucizi cu adevarat

| Safire17 a răspuns:

De ce vrei sa te sinucizi?

| Kiragagash2012 explică (pentru Safire17):

Pentru ca vreau in rai unde totul e frumos, si da exista rai si sunt sigura, vreau in rai so much, ma mi ca nu se grabesc toti...

| Se7en98 a răspuns:

Ai o viata intreaga inainte, de ce vrei sa faci asta, poate mama ta o sa vrea si ea nepoti odata, o sa vrea sai vada crescand. gandeste-te la cei dragi tie, razgandestete cat mai poti.

| Kiragagash2012 explică (pentru Se7en98):

Tu esti constient ca o sa mori oricum nu? sunteti tare ciudati sa va fie frica de moarte, cand te gandesti ce e dincolo... zau asa, oricum veti muri, nu va mai plangeti, bineineles ca voi sunteti normali pentru ca nu va ganditi cati oameni buni au nevoie de organe la ora asta, iar eu ce sa fac, sa-mi cheltui mostenirea pana imbatranesc ca sa uzez inca cativa ani niste organe numai bune.

| Kiragagash2012 explică:

Mai adevarul e mai putin altruist, dar mai sanatos, am intrebat de curiozitate, nu mai trimiteti raspunsuri naspa referitoare la sanatatea mea mintala, sunt ok, da m-am plictisit si pun intrebari tampite de cand am invatat sa vorbesc. daca va luati iar de mine ei bine nu pot de cat sa spun ca nu-s asa proasta sa ma pun la mintea de copil a lu cutarescu care poate insulta tongue serios, nu va obositi big grin

| bogdyronaldo99 a răspuns:

Esti nebun!

| Kiragagash2012 explică (pentru bogdyronaldo99):

Daca tot vreau sa mor, macar sa fac ceva bun cu organele, nu-mi trebuie in mormant, plus ca ma ajuta doctorii sa ma sinucid big grin

| bogdyronaldo99 a răspuns (pentru Kiragagash2012):

Un psiholog ar fi bun.

| Kiragagash2012 explică (pentru bogdyronaldo99):

Ma si daca o persoana care o iubesti tu foarte mult ar avea nevoie de un creier? cine doneaza asa ceva? eu vreau sa fac un lucru bun. Sunt altruista, du-te tu la psiholog pentru ca esti prost!

| bogdyronaldo99 a răspuns (pentru Kiragagash2012):

Mda mrg.Hai sa incheiem discutia.

| Adrian_Ivan_1987 a răspuns:

Ma numesc ivan adrian vreau sa donez toate organele caio sa numai sufar ca m-am saturat vreau un numar de telefon va multumesc