| Jigokunokishi a întrebat:

Am voie sa beau daca am luat paracetamol/paracetamol sinus de vreo 2/3ore sau mai putin? Daca nu, la cat timp dupa ce am luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca paracetamolul este foarte toxic pentru ficat, la fel si alcoolul. Daca ai luat o singura pastila, poti bea peste 24 de ore moderat (adica maxim o bere, sau un pahar de vin sau 50 ml de alcool tare), iar peste 3 zile poti bea mai mult. Daca ai luat o cura, poti incepe sa bei la 3 zile de la ultima administarea, intai moderat si apoi, dupa 5 zile, mai mult un pic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Indiferent de medicație, ai voie să guști (nu să bei) după minim 24-48 de ore!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se consumă alcool în timpul tratamentului şi timp de 24 de ore după terminarea acestuia!

"Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic
Toxicitatea paracetamolului este crescuta de administrarea concomitenta de alcool etilic
Riscul de aparitie a reactiilor adverse ale clorfeniraminei este crescut de administrarea concomitenta cu deprimante ale sistemului nervos central SNC (..., alcool etilic),...
Este contraindicata asocierea cu alcool etilic,... " - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......SINUS.aspx

ATENŢIE : nu se întrerupe tratamentul ca să poţi să bei "liniştit" deoarece, în acel caz, faci tratamentul DEGEABA!

Toate cele bune.

| ChipDE a răspuns:

Paracetamol nu este anti-biotic, deci ai voie, dar sa nu exagerezi.

| Jigokunokishi explică (pentru ChipDE):

Orice fel, si vinars? big grin

| ChipDE a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Bauturile puternice nu, mai bine te abtii, daca nu vrei sa iti strici ficatul si stomacul, darte poti risca sa bei un pahar, dar sa nu ma certi laughing. Nu serios acum, chestii slabe poti, sa zicem, un pahar de bere, dar gin ars mai bine nu, prea puternic,