| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am voie sa fac sala neimplicand exercitiile care pun presiune pe coloana si pe spate in general, tinand cont ca am probleme cu spatele de aproximativ 1 an si nu mi-au trecut nici dupa tratament nici dupa exercitii, habar nu am ce sunt, insa simt nevoia sa ma reapuc iar de sala pentru ca m-am ingrasat si mi-e frica ca imi voi agrava problemele dupa ce ca nu mi-au trecut dupa atata timp? De asta zic daca are legatura daca evit exercitiile care au legatura cu spatele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Salut
Nu o sa comentez despre problemele tale pentru că nu mă pricep, dar, sa știi că, pentru a slăbi, nu trebuie neapărat să faci sala. Au răspândit acum ceva ani niste oameni vorbe aiurea și acum toți cred asta. Ca să slăbești trebuie sa intri in deficit caloric, ce înseamnă asta? Sa reduci numărul de calorii pe care îl consumă corpul tau zilnic, cum? Mănânci mai puțin. Spre exemplu, zicem că, corpul tau consuma 3000 de kcal, tu scazi la 2500 sau cat vrei tu in funcție de cât de rapid vrei sa slăbești. Mult succes.
See youwinking

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sekim):

Stiu, nu ala e motivul, am spus asa ca sa fie, vreau sa ma definesc din nou peste tot, doar ca am probleme respective si mi-e frica ca ORICE exercitiu solicita spatele

| Sekim a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Îmi pare rău că răspunsul meu nu te a putut ajuta. Sunt convins că te va ajuta cineva competent pe acel subiect. Multa sănătate și mult succes.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sekim):

Asemenea

| Gabigabyi a răspuns:

Daca simti ca iti fac rau nu le fa ca sa nu iti agravezi situatia.