| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionale diane ingrasa sau nu? eu am luat cam un an de zile si acum nu mai iau, dar am slabit si sanii mi-au scazut, eu vreau sa ma ingras!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele Diane pot avea, ca reactie adversa, cresterea poftei de mancare. Nu toate femeile resimt aceasta reactie adversa.
Nu cred ca e bine ca ai intrerupt tratamentul cu Diane de capul tau. Diane nu este recomandat niciodata doar ca preparat anticonceptional, deoarece contine o doza mare de estrogeni si pe piata sunt preparate cu doze mai mici, mai bine tolerate si mai putin periculoase. Diane este folosit doar la femeile cu necesar de estrogen (chisturi ovariene, hirsutism, etc), asadar presupun ca ginecologul ti l-a recomandat pentru o boala si tot ginecologul ar trebui sa hotarasca intreruperea tratamentului.

| maria a răspuns:

Ai grija de sanatatea ta.Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la o consultatie la ginecolog sau la un medic - specializat pe planificare familiala, si apoi la un endocrinolog pentru a-ti rezolva problema.Anticonceptionalele sunt "bune" daca le ei cu recomandare medicala, si dupa ce ti-ai facut si niste analize medicale.Incearca sa faci ceva miscare si sport, sa intaresti muschii. Daca ai slabit, vezi mai bine sa nu fie alta cauza, personal, nu cred ca este de la anticonceptionale.Sa nu iti doresti sa te ingrasi in mod special, caci odata dobandite unele kilograme, se dau mult mai greu jos, dincolo de ceea ce spun multi nutritionisti, mai ales, la noi, care s-au inmultit precum " ciupercile dupa ploaie". Important este sa fii sanatoasa, voioasa, cu o buna dispozitie fizica si psihica.Sa te imbraci in ceea ce iti place si sa fii in forma.

| dispe a răspuns:

Anticonceptionalele le iei doar recomandate de medicul tau ginecolog. Exista riscuri prea mari ca sa le iei dupa ureche doar ca asta ia si o prietena sau cateva cunostinte. Daca nu esti multumita incearca sa schimbi medicul.

| antonio_2204 a răspuns:

Pai trebuie sa nu mai tii gura de salbire.