| GrandTheftAutogamer97 a întrebat:

Anxietatea si atacurile de panica afecteaza inima? Vreau raspunsuri sincere nu in bataie de joc.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Atacurile de panica nu afecteaza inima fiindca durata lor e scurta si pulsul revine repede la normal. Anxietatea in schimb determina organismul sa elibereze mai multa adrenalina de cat este normal pe un timp indelungat ceea ce in cele din urma va afecta inima (care practic este biciuita degeaba). Anxietatea provoaca somatizari urate, de la hipertensiune si puls crescut pana la senzatie de ameteala, insomnie, senzatie de greata, senzatie de nod in gat, senzatie de rau asemanatoare caderii de calciu, durere cronica s.a.m.d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa te gandesti la asta, si eu am angoase grave dar nu prea m-am imbolnavit. daca te doare putin pune-o pe seama temparamentului, nu iti imagina alte lucruri...
trebuie sa iti accepti mintea si inima indiferent de lucrurile prin care au trecut cum iti accepti chipul, e mai sanatos sa traiesti asa.

| giony54 a răspuns:

Da afecteaza foarte tare inima si sistemul nervos de aceea este bine sa te tratezi cu produse naturiste care nu au efecte secundare.

| andreimrm a răspuns:

Da, atacurile de panica cu siguranta afecteaza inima, creste pulsul foarte tare, stiu ca mama sufera de asa ceva si din cate stiu ia niste pastile pentru ai regla pulsul si pentru a nu-i suprasolicita inima.