| AndrewJohnson a întrebat:

am o intrebare la care cred ca stiu cu siguranta ca nu voi primi un raspuns concret.Am 16 ani,iar eu daca ma masturbez fac ceva rau, ma poate afecta cu ceva? Unii spun ca afecteaza altii spun ca nu... nici nu mai sti dupa cine sa te mai iei.Adica atata timp cat te simti bine de ce sa nu faci... astept niste raspunsuri bune si fara bataie de joc.Multumesc

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Doctorii spun ca nu e nimic rau in asta, fiind o metoda de a-ti descoperi corpul, dar, cum mereu exista o exceptie, ce e mult strica. poti sa te obisnuiesti si sa ajungi sa preferi sa o arzi la la*a decat sa ai o viata sexuala activa cu o persoana, preferabil de sex opus. in mai putine cuvinte la*a creeaza dependenta.

| MrAlex a răspuns:

Masturbarea Pro si Contra:
Da, poti sa o faci! Da, este o activitate sexuala normala si sanatoasa! Da, este vorba despre masturbare! Iar noi iti vom explica de ce nu ai motive sa te temi ca: vei surzi, iti vei pierde vederea, te vei umple cu acnee, ti se vor deforma organele genitale, etc...

Si mai ales, dupa ce vei citi paginile care urmeaza nu vei mai cauta in alta parte explicatii suplimentare, pentru ca seXpert.ro iti spune totul fara perdea!

Este rau sa te masturbezi?

Data viitoare cand cineva iti va spune ca numai ratatii se masturbeaza adu-ti aminte de marturisirea pe care ti-o facem noi acum: conform majoritatii studiilor si sondajelor, 98% dintre adulti s-au masturbat macar o data sau continua sa o faca. Ce-i rau legat de masturbare este doar faptul ca exista o multime de conceptii gresite referitoare la urmarile acestui act.

Gandeste-te ca daca ar fi sa te iei dupa prejudecatile unora, 98 de oameni din 100 ar trebui sa fie orbi, ratati cu par in palma si organe genitale diforme, "inecati" in pacat si, in curand, arzand in Iad. Noi, cel putin, nu am intalnit nici macar o persoana care sa se incadreze in aceasta descriere. Si suntem siguri ca nici tu.

Masturbarea nu-ti face rau din punct de vedere fizic, sexual sau emotional, ci este chiar un lucru bun pentru oricine. Desi au trecut peste 25 de ani de cand Asociatia medicilor americani (AMA) a declarat "sus si tare" ca masturbarea este o activitate sexuala normala si sanatoasa, la noi mai exista voci care sustin contrariul.

Mituri despre masturbare...

Masturbarea nu duce si nu ar putea duce la pierderea vederii.

Nici noi nu stim care ar putea fi sursa acestei ineptii, dar probabil ca a fost generata de corelarea dintre pubertate si varsta la care, in general, adolescentii cu probleme de vedere descopera ca au nevoie de ochelari (si nu de soare!)

Masturbarea nu provoaca si nu ar putea provoca acnee.

De fapt, aproape orice activitate sexuala imbunatateste circulatia...

| Maryuk해바라기 a răspuns (pentru MrAlex):

Nimeni nu zice ca e anormal...
Insa nu trebuie sa te masturbezi ca o locomotiva.
Daca te masturbezi excesiv poti afecta organismul
Nici daca, canti nu afectezi organismul ...insa gandeste ca, canti 7 ore la rand deja corzile vocale sunt afectate.
Pentru o buna viata sexuala un rol important il joaca si alimentatia
Mancati sanatos, asigurativa pentru a nu avea carente vitaminice
big hug

| horansgang a răspuns:

Multi au facut asta. Si nu au patit nimic.
De ce ai pati tu ceva? E-n regula. Doar o intrebare. Esti fata sau baiat? :S

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Nu stiu la ce te referi cand zici rau? Rau din punct de vedere fizic sau psihic?
OK
1 Fizic ...nu e ceva grav sa te masturbezi, nu o sa mori de la asa cevahappy dar daca faci de prea multe ori pe zi chiar nu e bine ..iti seci organismul deoarece prin sperma pierzi. vitamina c, calciu, zinc, proteine, sodiu, acid citri, fructoza etc.

2 Din punct de vedere psihic sau moral cum vrei sa zici...atat timp cat tu crezi ca e ok si normal ceea ce faci..nu vad unde e problema thinking

Tot ce trebuie sa stii e ca nu trebuie sa faci o obisnuinta din a te masturba..cand e cazul e cazul. Sexul trebuie sa fie prioritar ...nu masturbarea