| 4evergentleman a întrebat:

Aparatele mi-au distrus viața și aș vrea maine sa îmi pun capăt zilelor! Nu pot sa mai îmi revin din acele pierderi am tot zis că nu mai merg și tot am mers,ceva mă împingea de la spate sa o fac sa tot merg acolo! Ce e nu știu nici eu dar am pierdut multi bani și am multe probleme pe lângă asta, o depresie urâtă care nu mai vrea să dispară, o anxietate horror și o insomnie cronica desprinsă din filmele horror! Și anxietatea este cronica!
Mâine mai am o șansă să recuperez ceva bani din ce am pierdut azi și dacă ii voi pierde și pe cei ce ii mai am vreau sa termin cu totul! Oricum trebuie sa termin cu totul că nu mai pot trai în condițiile astea! Lupt cu o depresie de peste 15 ani și e devastator!
Spuneți-mi va rog o soluție nedureroasa de sinucidere! Cu ce otrava o pot face? Sa nu am nici o șansă de supraviețuire? Sau ce alta metodă? Rog admini sa nu șteargă întrebarea aceasta pentru că oricum o voi face mâine dacă nu recuperez o parte din bani! Cu otrava de șobolani merge? Sau ce altceva as putea alege,nu știu să nu fie dureros? Am o groaza de probleme,nici părinți nu mai am,nici prieteni absolut nimic,multi oameni ma urăsc și e mai bine sa termin cu totul că incurc multa lume care chiar vor să facă ceva cu viața lor!
Va rog frumos și eu am ajutat o grămadă de persoane cu depresie și anxietate și merit un răspuns, pur și simplu nu mai pot lupta cu atâtea probleme și jocurile astea mi-au distrus toată viața!
Rog maxima seriozitate la această întrebare și rog sa nu fie stearsa o ora, doua ore din semn de respect față de câți useri cu probleme psihice am ajutat eu de când mi-am făcut nenumerate conturi! Am ajutat cu maxima seriozitate și rog o soluție că nu mai pot trai în condițiile astea! De atâtea ori am zis că nu mai joc acolo și tot acolo continui sa merg am pierdut și mulți bani deci e mai bine sa termin cu tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lasa-le dracu de jocuri! Intra pe un site unde sa te ajute sa treci peste depresie! https://smartliving.ro/deprehub/
Cand era la inceput internetul (la noi), prin anii '90, am gasit softul de la pacanele. L-am instalat pe computer si am facut sute si mii de incercari cu caietul alaturi, pe care am scris rezultatele. Asa era facut sa nu castigi niciodata. De atunci m-am lasat de aparate. Iar daca crezi in Dumnezeu nu-ti vei lua viata! este pacat! Toti facem sau am facut prostii. poti sa iei viata de la capat.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Cred ar fi bine sa vezi un psiholog sau doctor.
Sau sa cauti un grup dedicat oamenilor cu vicii si sa mergi la sedinte, poate o sa te ajute cu ceva.
In orice caz lasa pacanelele ca o sa te distruga rau de tot.
Sunt multe alte lucruri frumoase in viata care merita incercate decat pacanelele.
Din raspunsurile pe care le dai aici nu esti un om prost chiar ai un grad bun de inteligenta.Si chiar nu merita sa te lasi distrus de un viciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fanta spirit, tu ești?

| LordCristobal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.
Inainte mai era cunoscut si sub numele de Zenon din Citium.

| 1234568807 a răspuns:

Mergi la psiholog

| Smmo a răspuns:

Nu mai zice ca nu ai pe nimeni, ca uite, mai exista si TPU, mai poti merge si la un psiholog, un preot, un psihiatru, are cine sa te asculte pe lumea asta.
Nici nu stii ce dreptate ai cand zici "ceva mă împingea de la spate sa o fac sa tot merg acolo". Trebuie sa faci cumva sa nu-si mai puna labele pe tine acel ceva. Nu o mai lua pe drumul ala, incearca sa scapi din influenta acelui ceva si incearca sa realizezi ca tot ceva-ul te face si sa fii depresiv. Daca faci cum vrea el si te duci la aparate, iti da un pic de speranta doar ca sa te bagi apoi mai rau in belele si sa creasca pe seama depresiei tale. Este ceva care se hraneste cu disperarea oamenilor, nu ii zic acum pe nume, cred ca iti dai tu seama si singur.
Partea asta e cam la fel la orice dependenta. Cu cat ii dai mai putin ce vrea, cu atat ii slabeste puterea, chiar daca nu ti sa pare. As dori sa pot sa iti dau o solutie simpla, dar nu am.
Zici ca ai pierdut foarte multi bani. Nu mai pleca de acasa cu bani, pune-i la banca si lasa-i acolo. Ocupa-ti timpul cu ceva munca fizica, fa treburi pe acasa, renoveaza, ca sa nu mai ai timp de uitat la filme si de mers la aparate. In loc sa te gandesti la cum sa iti faci rau, gandeste-te la ce poti sa faci bine.
Oameni care sunt nemultumiti de noi avem toti, dar mai sunt si din cei multumiti si daca nu sunt, pot fi, fiecare zi pe care o traiesti reprezinta o sansa ca sa ajuti un om si asta e important, poti sa mai echilibrezi lucrurile.
In privinta insomniei, ori esti prea odihnit, ori stai prea mult in casa, ori poate iei ceva care te face sa nu dormi. Evita cafeaua, cola, ceaiul negru, ceaiul verde, energizantele. Daca faci vreun tratament care are ca efecte secundare insomnia, vorbeste despre asta cu doctorul.

Răspuns utilizator avertizat
| Kren a răspuns:

Știu că pare că ești într-o situație fără ieșire, dar sinuciderea nu e niciodată o soluție. Respiră, trage aer în piept și spune-ți că nu vei face asta.
Chiar dacă nu mai ai pe nimeni te ai pe tine și pe Dumnezeu și asta e cel mai important.
Nu face vreo prostie, viața e făcută să fie trăită, nu avem dreptul să ne-o luăm. Chiar dacă pierzi și azi nu e sfârșitul lumii, dar fă să fie ultima dată când mai joci.
Adună-te, pune-ți ordine în gânduri, gândește-te la un plan prin care să te ridici puțin câte putin.
Știu, e greu să nu ai pe nimeni, să simți că nu-i pasă nimănui de tine. Dar fii tu puternic, ridică-te, sfârșitul nu e acum.

| torA122022 a răspuns:

Nu cred că sinuciderea e cea mai bună soluție,te-aș sfatui să lași aparatele și să o iei de la început,sa încerci să îți faci din nou o viața normala,nu ai trăit până acum doar ca să te otrăvești cu otrava de șobolani nu? Pleacă la un psiholog, doar acolo te pot ajuta cu adevarat si nu e nimic de rusine, exista foarte mulți oameni ca tine, daca nu, cere ajutor de la cineva apropiat, altfel e rau