| lucianeoyo a întrebat:

am facut analizele de sange si mi-au iesit TGO si TGP foarte ridicate : TGO(ASAT): 123 (valori normale: 2.00-37.00) si TGP(ALAT): 74 (valori normale: 3.00-41.00).
Ce ar trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o afecţiune hepatică...

Analizele TREBUIE interpretate de medicul de familie ( ori de medicul care le-a recomandat ) în context clinic - ţinând cont de "istoricul" afecţiunilor pe care le ai, de simptomatologia pe care o prezinţi şi de rezultatul altor analize/investigaţii!

Toate cele bune.

| lucianeoyo explică (pentru bursuc001):

Am refacut analizele la med life si au iesit 67 cu 67

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cu rezultatele acestor analize, mergi la medicul de familie si el va sti ce anume trebuie sa faci pentru a-ti imbunatati starea de sanatate.
Un gand bun si multa sanatate.