| WangLouis a întrebat:

Eu stiu ca apendicita e in partea dreapta jos dar, am auzit niste zvonuri care spuneau ca de fapt e in stanga. De cand m-am trezit ma doare jos in stanga, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Dreapta jos, vezi ca atunci cand te apuca apendicita ai dureri foarte mari, abia te misti, poti avea stari de greata... pe mine m-a intepat odata dreapta jos si am fost in dubii, m-a tinut 3 zile dupa care m-a lasat, s-ar putea sa ai ceva nesemnificativ, incearca sa te calmezi, sa nu mai depui efort prea mare pana iti trece.

| Violleta2022 a răspuns:

Apenticita se afla in partea dreapta jos, dar durerile pot fii atat in dreapta, cat si in stanga.

Eu vorbesc din propria-mi experinta, pentru ca am fost unul din cazurile in care am ajuns la spital in urgenta cu apendicita acuta, plangandu-ma intotdeauna de dureri in partea stanga.

| minrest a răspuns:

Apendicele, mai. Voi habar nu aveti cu ce sunteti umpluti pe dinauntru. Zvonuri, da? Tu nu ai observat ca printre copii circula numai aberatii? Ce sa te doara, preseaza niste mate. In stanga jos e splina, dar nu cred ca splina te doare acum.

| WangLouis explică (pentru minrest):

Pentru ca si eu sunt un copil nu am observat. Intr-adevar chiar nu stiu bine ce am in interior dar, multumita tie acum stiu ca se scrie/zice corect apendice...care dupa ce se inflameaza produce apendicita. big grin

| minrest a răspuns (pentru WangLouis):

De obicei, cand ne doare ceva in cavitatea abdominala sau cavitatea toracica, nu ne dor organe si durerea nu provinw de la organe. Sunt jungiuri intercostale, dureri legate de intestine si multe altele. Dar tendinta noastra este sa dam vina pe diferite organe, si sa ne ingrijoram.

| ALGator a răspuns:

Zvonurile ca apendicele (care se poate inflama = apendicita) ar fi in partea stinga sunt cel putin exaggerate :-)

In stinga pot fi multe, splina de exemplu. Urmareste daca durerea persista si e suparatoare. Atunci trebuie sa mergi la medic. Probabil ca trece. Printre altele, fii sigur ca nu esti constipat (bea lichide normal - nu cu butoiul - nu fi sedentar).
Sanatate!

| SilviaPunct a răspuns:

Ok, am citit raspunsurile pe care le-ai primit si trebuie sa clarific niste lucruri: apendicul in mod obisnuit este in dreapta jos, dar exista si situatii numite ectopii in care apendicul este situat mai sus, mai aproape de ficat, poate fi situat si in stanga in situatii de situs inversus DAR aceste situatii sunt rare si de obicei acesta se localizeaza in dreapta jos.
Splina este situata in stanga sus (sub rebordul costal-marginea coastelor) si in mod normal NU se palpeaza. Ea se poate palpa in situatii de splenomegalie, insa splina creste cum numim noi in antero-inferior drept. Daca te doare in stanga mergi la medicul de familie cel mai bine.
In inflamatia apendicului=apendicita, durerea este intr-adevar localizata in dreapta jos, dar de foarte multe ori durerea debuteaza in epigastru (ca o durere de stomac) si dupa cateva ore se localizeaza spre dreapta jos.

| WangLouis explică (pentru SilviaPunct):

Multumesc, am inteles mai bine acum, oricum mi-a trecut.

| Lukasz a răspuns:

Salut,
Nu trebuie sa te ingrijorezi, deoarece acoloam auzit ca te poate durea de la prea mult efort. Se poate ca apendicita sa se mute in stanga, dar sunt cazuri foarte rare, poti sa te linisteti, daca aveai probleme cu apendicita nu mai scriai intrebarea asta deoarece e o durere foarte mare, abia poti sa mergi prin casa. Stiu asta de la varul meu care a patit ce am descris, nu putea sa mearga de la pc pana la pat, trebuia sa mearga in genunchi ca daca se ridica in picioare murea de durere. Asa ca nu este cazul sa te ingrijorezi.

| LadyRoses a răspuns:

În partea drepta e apendicita, așa că stai liniștit.

Probabil ai făcut un efort prea mare, o întindere a mușchilor și din cauza asta te doare în stânga.

Stai in pat, o sa-ti treacă destul de repede cu putina odihna

| AntonVasile7 a răspuns:

In dreapta jos e apendicul, sunt operat de el! In stanga e splina, dar probabil durerea o sa te lase in 2-3 zile!

| Criss92 a răspuns:

In partea dreapta jos este apendicita pentru ca o prietena de-a mea s-a operat recent si de acolo au inceput durerile. In stanga cred ca este hernia, poate ai facut efort prea mare sau ai ridicat ceva prea greu.

| Criss92 a răspuns:

În partea dreapta jos este apendicita pentru ca o prietena de-a mea s-a operat recent si de acolo au început durerile. In stanga cred ca este hernia, poate ai facut prea mult efort sau ai ridicat ceva prea greu.