| Tourniquet a întrebat:

Am observat cand fac sport si alerg mai mult, etc. ma doare in partea stanga (stanga NU dreapta) cand respir sau alerg. Apendicita nu este deoarece apendicul il am scos si este in partea dreapta. Ce este? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învaţă să respiri.
Inspiri pe nas şi expiri pe gură!
Pa, pa.

| filipm2001 a răspuns:

Daca te doare in stanga, e splina. Se obisnuieste cu efortul in timp si nu te va mai durea. Daca te doare in partea dreapta e ficatul. Aceeasi poveste si cu el. Cand simti acea intepatura oribila la efort (de obicei alergare), incearca sa alergi putin cu abdomenul incordat. Cand ai abdomenul incordat, splina nu mai inteapa, si daca faci asta de cateva ori (pentru vreo 10-20 de secunde sa zicem), s-ar putea sa-ti treaca chiar in timpul efortului. Succeswinking

| DannyDanuTs a răspuns:

Este splina si eu patesc la fel cand alerg mult

| shocky2 a răspuns:

Ar putea fi o infectie urinara. posibil sa te doara ureterul stang!

Nu sunt sigur de spusele mele, du-te la un doctor! Daca am gresit cu ceva imi cer scuze.

| aclean a răspuns:

Sunt trei variante:
Esti atat de dezvoltata, in cat nu te mai tin oasele.
Ti-a venit ciclul.
Sau: Femeie, du-te la un doctor. Nu mai pune intrebari de natura medicala pe TPU. Daca iti zice unu sa iei, morfina, si tu esti alergica la asa ceva. Intri in soc anafilactic si mori. Ce dumnezeu, s-au inventat doctorii.

| anonim3_9723 a răspuns:

Doar niste junghiuri.incearca sa respiri regulat cand faci efort.si mie mi se mai intampla cand uit de astea.inspira adanc pe nas, expira pe gura...si tot asa, te prinzi tu.

| razvan_4238 a răspuns:

Pe toti ne doare in partea stanga cand fugim prea mult, cand te obosesti de la prea mult alergat adica scade conditia fizica