| patricCia a întrebat:

Ar trebui sa slabesc in jur de 5-6 kilograme. Stiu ca ar fi bine sa renunt la masa de seara si sa nu mananc dupa ora 6, iar eu termin antrenamentul la ora 6. Voi reduce portiile de mancare, scoate dulciurile si grasimile, iar intrebarea mea este : inainte de antrenament, cu vreo cateva ore, ar trebui sa mananc consistent? Adica masa de pranz ar trebui sa contina unele alimente pe care vreau eu sa le scot din alimentatia mea? Dupa ce ajung acasa pe la 6:30 de la antrenament daca beau multa apa imi va trece starea de foame pana cand organismul mi se va obisnui fara masa de seara? Chiar nu imi place sa rabd foame, dar v-a trebui un pic pana ma obisnuiesc fara mese consistente angry.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Eu zic sa nu te infometezi niciodata pentru ca nu vei slabi sanatos asa ci vei slabi asa cat sa fi si bolnava dupa aia sau cu alte probleme.eu am slabit in 2-3luni 7kg si 9cm din talie foarte simplu si asa poti si tu si vei slabi sanatos pentru ca asta inseamna pierderea a 2-3kg maxim pe luna ce e mai mult nu e slabit sanatos ci fortat.si cum am slabit asa? sa-ti spun:nu am scos nimic din alimentatie ceea ce iti recomand si tie pentru ca daca scoti ceva organismul trebuie sa se obisnuiasca fara acea alimentatie si cum curele de slabire nu se tin pe termen lung cand te vei apuca din nou sa mananci acele alimente te vei ingrasa dublu si mai repede deci nu scoti nimic din alimentatie decat REDUCI CANTITATILE astai secretul sa nu mananci mai multe calorii decat esti in stare sa consumi pentru ca acele neconsumate se vor transforma in grasime pe corpul tau, deci am renuntat doar la rontaitul a tot felul la tv.si la mancatul dupa ora 19 doar ceva foarte usor daca nu mai pot de foame un pahar cu lapte sau cereale, iaurt, fructe. am redus cantitatile la tot si asa am slabit pentru ca nu mai mancam calorii care nu le puteam arde asa ca poti manca orice dar putin eu mancam chiar si slaninuta dar asa 2-3bucatele de pofta, ca sa functioneze bine organismul are nevoie de toate nu poti scoate din alimentatie orice, chiar si dulciuri are nevoie in caz de scadere a glicemiei de exemplu, asa ca inainte mancam o tabla de ciocolata acum mananc 3-4patratele dar tot mananc, mancam 5-6sarmale acum mananc 2-3, inainte mancam pana simteam ca nu mai pot acum mananc atat cat sa spun ca as mai manca ceva si m-am obisnuit sa nu mai mananc mult si sa gust din toate cate putin nu sa exagerez.mancand putin, si des si nu dupa ora 19mancare consistenta am reusit sa slabesc si sa ma mentin de mai bine de 6luni asa, si de sarbatori am mancat putin din toate dar nu am refuzat nimic si am pus 1. 8kg exagerand cu dulciurile, pe care le-am dat jos repede dupa sarbatori pentru ca am revenit la alimentatia fara abuz si metabolismul meu s-a schimbat in asa fel incat arderile se regleaza singure fara regim strict care nu e indicat pe termen lung oricum maxim3sapt.se tine un regim dar dupa ce revii la normal te ingrasi dublu.acum pentru ca tu faci si sport (eu nu am facut deloc doar am redus cantitatile si orele la care mancam si prajeli doar de ocazie )tu trebuie sa iti inlocuiesti caloriile pe care ti le arzi la sport la sala, ca altfel nu o sa ai putere sa faci acel sport, trebuie sa mananci bine inainte de sala cu 2-3ore si sa contina proteine si tot ce trebuie pentru a sustine un efort fizic, apoi vii acasa de la sport si poti manca un gratar de piept de pui cu cartofi natur sau legume la abur sau orez, peste dar nu gras, fructe sau suc de fructe care sa-ti refaca energia pierduta la sala morcovi, sfecla rosie, salata verde,(pastaile si salata de varza sunt ideale in slabit), poti sa-ti faci salate pentru cina din salata verde, cuburi de branza mai putin grasa, ou fiert tare si taiat, cu peste sau piept de pui fiert, gogosari, ardei, zarzavaturi crude razalite, boabe de porumb iar sunt bune pentru slabit, le amesteci toate cu ulei de masline sau o lingurita de ulei normal daca nu iti place ala si zeama de lamaie si e buna aceasta salata si dupa sala si la alta masa pe care o mananci, supe multe de zarzavat, de varza de pastai, supa de orez, sau pui, cartofii nu-i mai faci prajiti numai asa cateodata de pofta si doar putini ci i faci la cuptor copti sau fierti, condimentele sunt permise daca le suporti, frunzele de orice fel in supe, de patrunjel, leustean, telina, carne de vita fiarta cu sos de mere alb e foarte buna, porc asa mai rar, de curcan ar fi foarte buna nu contine nici colesterol, si pui etc. dar niciodata sa nu iti lipseasca carnea in fiecare zi mai ales ca faci sport, iaurturi slabe, sunt multe mancaruri pe care sa le poti manca trebuie doar sa fi atenta la cantitati si cum e pregatita acea mancare, sa mananci des si foarte putin, sa ai 3-5mese in total pe zi in care sa nu lipseasca carnea, fructele, legumele, lactatele, si facand si sport vei avea rezultate mai bune ca si mine iti spun eu. aaaaa si MULTA APA plata sau ceai, si in timpul efortului fizic la 15-20de min.cateva inghitituri de apa pentru ca se pierde multa apa si te deshidratezi cand faci sport, si ca sa stii cata apa e perfect normal sa bea un om pe zi iti spun formula dupa care sa calculezi cata apa sa bei tu cu putin mai multa cand faci sport si anume o pers.normala are nevoie de 40mlde apa /kg corp /zi (de ex. daca ai 50kg ori 40ml=2000ml/24ore) asta impreuna cu supele sau sucuri nu doar apa, aceste valori se pot modifica in mai mult in stari de febra, efort fizic, stare de boala care duce la deshidratari mai ales.cam asta e sfatul meu pentru tine si vei slabi normal fara sa pierzi vitamine sau putere fizica etc.succes!

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Apa da tine de foame, la fel si un suc natural de fructe facut de tine in casa ( 1 portocala, 1 morcov, 1 mar stoarse la storcatorul de fructe) in rest mergi pe principul masa de dimineata sa fie cea mai conststenta, pranzul o friptura cu salata si seara un fruct. Spor la treaba si vointa multa

cami
| cami a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa stii un secret : Mananca moderat si diversificat, putin si des, fa multa miscare, si bea multa apa. Dupa ora 6, daca chiar nu vrei sa rabzi de foame, fa-ti o salata de fructe/legume. Nu te va ingrasa.

| octavianpas a răspuns:

La Forever, Gelul de aloe si Garcinia taie pofta de mancare si detoxifica organismul iar Lite-ul inlocuieste o masa.Incearca sa elimini din alimentatie painea, dulciurile, cartofii, pastele, aproape tot ce contine glucide.

| medex3 a răspuns:

Iti recomand o dieta mult mai "lenta". Adica sa nu mananci atat de putin.

O dieta bunicica ar fi big grinieta a la Jessica Simpson.Cred ca ai aauzit ca ar avea cateva "aripiare si ceva kg in pluslaughing"

Dieta consta in
:
Ziua 1

Dejun

Burrito din albus de ou, smoothie de capsuni, paine prajita

Gustare

Mere cu unt de arahide

Pranz

Burger, cartofi dulci si ketchup

Gustare

Hot dog cu rosii cherry si mustar picant

Cina

tocanita cubaneza cu orez brun

Ziua 2

Dejun

Grapefruit, iaurt, paine de orez

Gustare

Placinta de lamaie

Pranz

Supa crema de dovleac

Gustare

Hummus de anghinare si biscuiti

Cina

Pui cu legume si orez brun

Ziua 3

Dejun

Clatite de ovaz cu sirop de artar fara zahar

Gustare

Prajitura cu ciocolata dietatica

Pranz

Curry de pui si salata de castravete si iaurt

Gustare

Mini pizza cu pepperoni

Cina

File de curcan la gratar cu sparanghel si lamaie

Vedeta a facut sport intens vreme de 2 luni pentru ca rezultatele sa fie vizibile.

Sau pur si simplu. poti sa iti creezi propria dietalaughinghee hee
Raspune intrebarilor de mai jos:

1. Cate mese vrei sa consumi pe zi?

Tipul dietei este determinat si de numarul de mese pe care vrei sa-l consumi in fiecare zi.

Vrei o dieta cu:

3 mese principale (mari)
3 mese normale + 2 gustari
6 mese mici

Dupa ce stabilesti cate mese vrei sa mananci pe zi, o sa poti sa imparti alimentele si caloriile mult mai bine.

2. Cat timp vrei sa dedici gatitului?

Iti place sa gatesti? Ai timp? Raspunsurile la aceste intrebari te vor ajuta sa treci la urmatorul pas in alegerea dietei.

Daca iti place sa gatesti si ai timp, inseamna ca o sa ai nevoie de cat mai multe retete sanatoase pe care le poti prepara.

Daca nu iti place sa gatesti sau nu ai timp, inseamna ca o sa ai nevoie de un plan de dieta bazat pe alimente pe care le poti cumpara de la magazin sau restaurant.

Regulile sunt simple: acestea trebuie sa fie sanatoase, proaspete sau cat mai putin procesate.

3. Ai nevoie de ajutor?

Toata lumea are nevoie de ajutor cand vine vorba de dieta. Pentru unele persoane e mai greu, pentru altele este mai usor... dar toti avem nevoie de ajutor si suport.

Tu de cat suport ai nevoie?

Raspunde la aceasta intrebare si actioneaza in consecinta prin alertarea sotului, familiei, prietenilor sau inscrierea in comunitatile online.

4. Iti place sa mananci in oras?

Daca nu iti place sa mananci in oras, treci la urmatoarea intrebare.

Daca iti place sa mananci in oras, realizeaza o lista cu preparate sanatoase pe care le poti comanda de la orice restaurant (legume proaspete/sote/gratar, carne slaba la gratar etc.).

5. Poti sa traiesti fara alimentele preferate?

Daca nu poti sa traiesti fara bucata ta de ciocolata zilnica, rezerva-ti cateva calorii pentru acest rasfat.

Calculeaza-ti mesele astfel incat sa-ti ramana calorii si pentru alimentele tale preferate. Nu uita sa le consumi cu moderatie!

6. Cand timp vrei sa dedici sportului?

Specialistii ne tot spun ca avem nevoie de 30 de minute de activitati fizice pe zi.
Tu cat esti dispusa sa aloci fitness-ului? Cu cat timpul alocat este mai mare, cu atat caloriile pe care le poti consuma zilnic vor fi mai multe.

SI ft multe. Daca vrei sa iti mai zic cate ceva despre dieta si sport.trimite'mi un mesaj privat happy si te ajut cu placere)happy

| marsy a răspuns:

O sa slabesti daca o sa mai continui in acest ritm. faci bine. ca te ntrenezi. scapi din greutate is mai ales sanatos... Te-as sfatui sa nu te infometezi dupa 6 si sa nu bei numai apa, iti distrugi stomacul si chiar daca o sa faci asta crezi ca o sa dureze toata viata?
Nu! O sa renunti la un timp si o sa adogi inapoi si inca mai mult de atit
Cel mai bine e sa renunti la grasimi, la dulciuri, sa maninci mai putin dar mai des, mai multe fructe... E sanatos! Si scapi de grasimi intr-um mod normal...
Succese

| Dizzydizz a răspuns:

Mananca la pranz cat sa te saturi si seara dupa antrenament mananca ceva usor cum ar fi un iaurt, fructe, chiar si putina carnita fiarta

Mai bine fa exercitii decat sa te infometezi,
infometarea are riscuri foarte mari poti ajunge rau
:*
succes

| mrsolo a răspuns:

Eu zic sa nu renunti la nici o masa, cele 3 mese sunt foarte importante si daca renunti la ele s-ar putea sa te imbolnavesti de stomac si sa o dai in altele happy Fi tu insati cu 2 ore de alrgat pe seara poti arde multe calorii si chiar sa slabesti foarte repede happy nu exclud insa sa mergi la fitness!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te infometezi niciodata pentru ca nu vei slabi sanatos asa ci vei slabi asa cat sa fi si bolnava dupa aia sau cu alte probleme.eu am slabit in 2-3luni 7kg si 9cm din talie foarte simplu si asa poti si tu si vei slabi sanatos pentru ca asta inseamna pierderea a 2-3kg maxim pe luna ce e mai mult nu e slabit sanatos ci fortat.si cum am slabit asa?sa-ti spun:nu am scos nimic din alimentatie ceea ce iti recomand si tie pentru ca daca scoti ceva organismul trebuie sa se obisnuiasca fara acea alimentatie si cum curele de slabire nu se tin pe termen lung cand te vei apuca din nou sa mananci acele alimente te vei ingrasa dublu si mai repede deci nu scoti nimic din alimentatie decat REDUCI CANTITATILE astai secretul sa nu mananci mai multe calorii decat esti in stare sa consumi pentru ca acele neconsumate se vor transforma in grasime pe corpul tau ,deci am renuntat doar la rontaitul a tot felul la tv.si la mancatul dupa ora 19 doar ceva foarte usor daca nu mai pot de foame un pahar cu lapte sau cereale ,iaurt ,fructe .am redus cantitatile la tot si asa am slabit pentru ca nu mai mancam calorii care nu le puteam arde asa ca poti manca orice dar putin eu mancam chiar si slaninuta dar asa 2-3bucatele de pofta,ca sa functioneze bine organismul are nevoie de toate nu poti scoate din alimentatie orice ,chiar si dulciuri are nevoie in caz de scadere a glicemiei de exemplu ,asa ca inainte mancam o tabla de ciocolata acum mananc 3-4patratele dar tot mananc ,mancam 5-6sarmale acum mananc 2-3,inainte mancam pana simteam ca nu mai pot acum mananc atat cat sa spun ca as mai manca ceva si m-am obisnuit sa nu mai mananc mult si sa gust din toate cate putin nu sa exagerez.mancand putin,si des si nu dupa ora 19mancare consistenta am reusit sa slabesc si sa ma mentin de mai bine de 6luni asa ,si de sarbatori am mancat putin din toate dar nu am refuzat nimic si am pus 1.8kg exagerand cu dulciurile ,pe care le-am dat jos repede dupa sarbatori pentru ca am revenit la alimentatia fara abuz si metabolismul meu s-a schimbat in asa fel incat arderile se regleaza singure fara regim strict care nu e indicat pe termen lung oricum maxim3sapt.se tine un regim dar dupa ce revii la normal te ingrasi dublu.acum pentru ca tu faci si sport (eu nu am facut deloc doar am redus cantitatile si orele la care mancam si prajeli doar de ocazie )tu trebuie sa iti inlocuiesti caloriile pe care ti le arzi la sport la sala ,ca altfel nu o sa ai putere sa faci acel sport ,trebuie sa mananci bine inainte de sala cu 2-3ore si sa contina proteine si tot ce trebuie pentru a sustine un efort fizic ,apoi vii acasa de la sport si poti manca un gratar de piept de pui cu cartofi natur sau legume la abur sau orez ,peste dar nu gras ,fructe sau suc de fructe care sa-ti refaca energia pierduta la sala morcovi, sfecla rosie,salata verde,(pastaile si salata de varza sant ideale in slabit),poti sa-ti faci salate pentru cina din salata verde, cuburi de branza mai putin grasa,ou fiert tare si taiat ,cu peste sau piept de pui fiert,gogosari ,ardei ,zarzavaturi crude razalite ,boabe de porumb iar sant bune pentru slabit ,le amesteci toate cu ulei de masline sau o lingurita de ulei normal daca nu iti place ala si zeama de lamaie si e buna aceasta salata si dupa sala si la alta masa pe care o mananci ,supe multe de zarzavat,de varza de pastai,supa de orez ,sau pui ,cartofii nu-i mai faci prajiti numai asa cateodata de pofta si doar putini ci i faci la cuptor copti sau fierti ,condimentele sant permise daca le suporti ,frunzele de orice fel in supe,de patrunjel ,leustean,telina ,carne de vita fiarta cu sos de mere alb e foarte buna ,porc asa mai rar ,de curcan ar fi foarte buna nu contine nici colesterol ,si pui etc.dar niciodata sa nu iti lipseasca carnea in fiecare zi mai ales ca faci sport ,iaurturi slabe,sant multe mancaruri pe care sa le poti manca trebuie doar sa fi atenta la cantitati si cum e pregatita acea mancare ,sa mananci des si foarte putin ,sa ai 3-5mese in total pe zi in care sa nu lipseasca carnea,fructele,legumele,lactatele,si facand si sport vei avea rezultate mai bune ca si mine iti spun eu .aaaaa si MULTA APA plata sau ceai,si in timpul efortului fizic la 15-20de min.cateva inghitituri de apa pentru ca se pierde multa apa si te deshidratezi cand faci sport ,si ca sa stii cata apa e perfect normal sa bea un om pe zi iti spun formula dupa care sa calculezi cata apa sa bei tu cu putin mai multa cand faci sport si anume o pers.normala are nevoie de 40mlde apa /kg corp /zi (de ex.daca ai 50kg ori 40ml=2000ml/24ore) asta impreuna cu supele sau sucuri nu doar apa ,aceste valori se pot modifica in mai mult in stari de febra,efort fizic,stare de boala care duce la deshidratari mai ales.cam asta e sfatul meu pentru tine si vei slabi normal fara sa pierzi vitamine sau putere fizica etc.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce eu creeeed ca e mai bine sa renunti la dulciuri si grasimi

| RoCk_4589 a răspuns:

De fapt seara nu trebuie sa mananci dupa ora 19 big grin

| kikimaro a răspuns:

Pai la pranz (pe la 2:30-3) incearca sa mananci o supa o ceva(ciorba) si incearca sa mananci si felul 2(o mancare de cartofi, o tocana de ciuperci ceva acolo...). Si incearca sa bei ff multa apa. O sa dureze un pic pana o sa te obisnuiesti da crede-ma ca o sa meritewinking Bafta xD

| graham a răspuns:

Vreau sa slabesc natural?
Sa dau jos in talie centimetri in mod natural?
Am folosit cateva exercitii utile si doresc sa ajut pe toti cei care vor.
Nu e un secret.
Vizitati:
http://cumpotslabi.blogspot.com/