| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca ma fortez sa beau 7 litri de apa pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce te-ai forta sa bei atata apa?

| Kaℓi a răspuns:

Da, are. O sa te inunzi pe interior. Organele tale se vor ineca. Poate nu toate, dar rinichii cu siguranta.

| relian a răspuns:

De ce sa te fortezi sa bei apa? Nu mai ascultati toate porcariile ce vi le spun doctorii sau mai stiu ce alti oameni.Organismul uman, animal sau vegeta are sisteme care asigura buna functionare a acelui riganism. Daca organismul tau va avea nevoie de apa stai linistit iti va cere el singur, nu trebuie sai dai tu.asa sunt organismele vii fabricate sa le zicem asa.Deci daca organismul tau nu-ti cere apa inseamna ca nu are nevoie de apa. Daca nu-ti cere mancare nu are nevoie.Cand o sa aiba nevoie iti va cere.In general apa este folosita, mai ales cand se cere pentru a dilua fluxul sangvin.Deci mai simplu supsu sangele trebuie sa aiba o anumita concentratie, iar organismul poseda toate organele care monitorizeaz si ajuta la chestia asta.Cand el sesizeaza ceva imediat si cere.Cam asa lucreaza un organism.Nu hai sa mancam ca sti asa face lumea e ora pranzului hai la mancare,e ora cinei hai la mancare,ca organismu vrea sau nu, ce conteaza noi ii dam laughing acum vad unia ati inceput si cu apa laughing Fratilor nu mai faceti ce fac altii, faceti numa ce va cere organismul vostru, nu incercati sai schimbati voi parametrii e functionare sau sal puneti la treaba.Tu daca te fortezi sa bei apa de fapt ce faci? Pui organismul la treburi inutile, adica [ui rinichii sa lucreze mai din greu, sau la o munca de care nu era nevoie laughing

| ALGator a răspuns:

Poti să mori otravit. De pe la 2-3 litri băuți direct apa are efect toxic. Asta e singura problemă.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Bea numai ca să îți potolești setea. Un alt semn ca trebuie sa bei este ca urina devine mai închisă la culoare. Nu uita ca se pune la socoteala orice lichid, baubil numai apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce te ai forta? Minim recomandat zilnic este de 2l.

| DumitruS a răspuns:

Un medic te poate ajuta cu un raspuns dar de ce naiba sa faci asta? Doi, trei litri pe zi sunt de ajuns si vara, la 40 de grade dar iarna.

Daca o faci cu gandul ca slabesti, stai linistit. Ca sa slabesti trebuie sa ai grija la ce mananci si sa faci miscare.

| Uxellodunon a răspuns:

Intoxicatia cu apa exista. Prea multa apa iti da peste cap metabolismul electrolitilor si distrofii hidrice. Poati chiar sa mori.

Răspuns utilizator avertizat
| ManRight2000 a răspuns:

Salut.Teoretic ar fi indicat sa bei ml de apa=greutatea ta in kg*30
Spre exemplu:daca ai 50 kg ->50*30=1500ml=1,5 l apa /zi.Dar cel mai bine e sa bei atunci cand simti nevoia, ci nu in mod exagerat.Hidratarea este extrem de importanta, dar ai grija ca excesele nu sunt prea bune.

| Adry05 a răspuns (pentru ManRight2000):

Eu am citit undeva ca atunci cand simti nevoia sa bei apa deja corpul tau e la un nivel mare de deshidratare. Deci ar trebui sa nu ne simtim niciodata insetati laughing

| LumeaAInebunit a răspuns:

Pai o sa vomiți pana o sa mai iasă si vreun organ pe lângă apa aia si riști sa mori! Ceva normal, nu?

| Simion_Andreea_1997 a răspuns:

E recomandat sa bem 2 litri pe zi.