| anonim_4396 a întrebat:

Aș da o lege dacă cineva care fumează împute hainele cuiva care nu fumează cu fum de țigări
să fie obligat să îi cumpere celui căruia i-a împuțit hainele toate hainele im maxim 24 ore.
Dacă nu atunci să facă pușcărie și să ii fie trecută în cazier 1 oră.

De exemplu eu nu fumez dar la locul meu de munca chiar dacă fumatul este interzis eu nu am cum să comentez pentru ca sunt singura persoana dintre 80 persoane care fumează toți în timp ce muncesc și ar fi înstare să mă omoare dacă le-aș spune că mă împut, începe și carnea de pe mine să miroasă a țigări.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu pentru haine mi-as face griji ci pentru faptul ca tu fumezi pasiv de la acei nerusinati!

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

știu asta dar mă oftică faptul că eu sunt unul dintre oamenii care îsî caută 4 zile o pereche de blugi pentru că în majoritatea magazinelor nu au blugi de 2 metri circumferința fară să fie niște zdrențe rupturi găurite care să arate ca un gunoi direct din magazin ( și să mai conțină și petrol pe motiv că sunt elastici sanchi că petrolul e mai ieftin de cât bumbacul)
împlus eu îmi găsesc extraordinar de greu tricouri X X X X ADICĂ TRICOURI CARE SĂ AIBĂ ÎN CIRCUMFERINȚĂ 2 METRI și de la guler până la f u n d să aibă 1 mettru că eu sunt un om mare.
nu mă îmbrac la lada de gunoi cum îi văd pe toți ăștia cu beciug ân rât șî cu zdrențe pe ei despre care eu cred că si ei sunt tot niște zdrențe dacă se îmbracă în zdrențe.
De câteva ori pe săptămână pe ne așteptate eu stau de vorba măcar 2 ore față în față cu oameni care dețin cel puțin 4 milioane de euro banii lor și mi-ar fi rușine să apar în fața lor îmbracat ca o zdreanță.
Eu foarte greu găsesc haine FARĂ SCRISURI PE ELE fără embleme făra logo-uri și împlus să îmi dea prestanța de a mă prezenta în fața unor oameni ce au în buzunar 1 milion de euro în orice secundă!
Așa că sunt constrâns nevoit să țin să îmi pese de hainele mele pentru că bani poate că am să îmi cumpăr altele dar trebuie să jerfesc atât de mult timp din viața mea pentru a găsi ceva de calitate.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruInu a răspuns (pentru zilog):

Iar la faza cu aspectul fizic...cine esti tu sa numesti acele persoane zdrente? Pentru ca stilul vestimentar nu coincide cu al tau? Ai zis ca ti-e nu iti plac tricourile cu logo scris etc. Nici acelor,,zdrente" nu le plac stilul tau vestimentar basic. Eu sunt una dintre acele,,zdrente" cum le numesti tu,port blugi rupti in genunchi,tricouri largi sau mulate,cu scris cu logo si asa mai departe,am ambii lobi gauriti, am in gura smily si percing in limba si ghici ce?! Imi merge foarte bine, nu haina il face pe om, ci caracterul dar din cate imi dau seama, la tine doar asta conteaza.

| Simpatic a răspuns (pentru zilog):

Acum iti zic un lucru, niciun om sanatos la cap nu tine in portofel 1 milion de euro, eu i-am avut dar i-am pierdut la barbut happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă fumează în aceeași încăpere cu tine, fumezi și tu cu ei, fumatul pasiv, care este mai periculos ca mirosul hainelor. Poți cere să nu fumeze la locul de muncă, ci afară în pauză.

| zilog a răspuns (pentru sadrian46):

Ma dau afara sau iumi dau cu târnăcopul în cap sau mă aruncă de la etaj spunând că s-a întâmplat. accident sau ar fi instare să mă arunce în gara liftului chestii de genul asta sau sa treaca cu liza peste picioarele mele sau sa imi care careva mai mușchiulos o serie de pumni nu sunt toti cu carte mai sunt si oameni gen "PUMNII MEI NINTE NU ARE "
https://youtu.be/VqprMzZXTf4?t=27

| zilog a răspuns (pentru sadrian46):

știu asta printre multe altele sunt si asistent medical. nu vorbeam despre acest aspect al nocivității. ci vorbesc despre faptul că eu mă simt ca un macrou afumat, problema este că nu pot să ma duc cu aceiasi geaca sau acelasi plover sau aceeas jacheta sau aceiasi pantaloni 2 zile la rând la job. nu zic cu acelasi tricou ca e normal sa il schimb dar restul, si in afara de asta a ajuns să îmi miroasa carnea a gazon

| anonimg a răspuns:

Pedeapsa care le-ai dat-o este prea mică. Oamenii cu vicii pot să facă ce vor, dar să nu-i afecteze pe ceilalți.
Tot fumători sunt și aceia care trag în ei orice fel de fum, cu orice aromă. Orice fum conține toxine, oricât de natural ar fi acesta.
Caută să stai departe de astfel de nebuni.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Nu am vorut să spun că ei fumează și țigări dinalea mai deochate care miros și mai urât!
nu zic ca e mica ca le trece in cazier ca au facut puscarie.

| Iote a răspuns:

Hainele te intereseaza si nu plamanii tai!
Hainele se spala. Plamanii care au inhalat (pasiv, ca nefumator) fumul de tigara nu se mai curata niciodata. Ori faci sesizare la ITM, pompieri, ori schimbi locul de munca.

| zilog a răspuns (pentru Iote):

Nu sunt în România și eu sunt cel ce m-am rugat de ei să mă angajeze șî pe mine acolo de câteva zile iar ei fumează de zeci de ani acolo așa că nu cred că o să se lase ei de fumat unii se laudă că au 60 ani de când lucrează la acel loc de muncă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curiozitatea ma ucide, ce tip de munca faci?
Mi se pare incredibil.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-o fabrică de automatizari industriale care montăm automatizari pentru fabrici de plastic sticle pet-uri cauciucuri utilaje noi le montam care fabrica ceva, masinarii care fabrica cizme de cauciuc, masinarii care fabrica balustrade de plastic, masinarii de tot felul, cilare dinalea mari care se pun langa hoteluri ca sa raceasca apa, automatizari pentru statii de betoane, automatizari pentru ce vrea clientul din ziua respectiva imi vine un panou mare in care eu trebuie sa montez obiectele ce tin de electrica electronica pneumatica cate o data chiar si hidraulica, lati colegi tae tabla, alti colegi monteaza ventilatoare, altii trag cablurile, altii sudeaza, altii indoaie tabla lunga chiar si de 10 metri si groasa de 3 centimetri la unghiul necesar, altii debiteaza cu routere cnc tabla pana la 40mm grosime cu plasma, altii toarna la comanda daca este un caz mai special din aluminiu tot felul de forme de exemplu capacul ala in care se infileteaza bujia la un motor am spus de exemplu, altii taie cablurile la lungime altii le pun etichete la fire, altii pun papuci la capetele firelor, altii sunt bagatori de seamă si turnatori, altii proiecteaza si imbunatatesc si testeaza lucruri, altii verifica prototipurile si le masoara daca emit radiatii daca emit radiatii conduse daca emit radiatii electromagnetice cat de mult pe ce distanta in ce cantitate, fac fise de electrosecuritate electrocompatibilitate, altii fac traseele pe unde trebuie sa mergi ca si angajat si cum sa te speli pe maini, altii vin sa te verifice daca ai safety shoes, altii au niste imprimante mari care stot tot felul de autocolante cu solventi care vin in aer, altii taie cu flex-ul,
Nu fac in fiecare zi aceeasi munca de exemplu intr-o zi montez un panou pentru un ciler, in alta zi montez un UPS de 800 Amperi / faza, in alta zi montez un cuptor gigantic care face cipsuri cu o baie de ulei lunga de 10 metri adanca de 1 metru in care are mai multe rezistente si termostate...
in alta zi montez electrica si electronica pentru un utilaj care fabrica 1000 paini pe ora care are si abur camera de precoacere adica dospitor cu aburi apoi are cuptor dar la inceput are si utilaj care fabrica bilele aceala mari de coca din care se face painea automat,
in alta zi trebuie sa fabric din capul meu la un utilaj care este gata montat electrica electronica si softul care pune lichide in sticle apoi le pune dop din ala pentru alcool si il roluieste si ii pune si timbru pentru accize si ii mai aplica si eticheta, si utilajul respectiv este adis sa ii fabricam prototipul de electrica electronica
apoi alti oameni or sa copieze tot ceea ce am fabricat eu o data
si se multiplica poate in china dar la mine vine pentru prima data ca sa ii dau viata la muntele de fiare.
in alta zi vine un utilaj care fabrica pufuleti și ii aromatizeaza apoi cad pe o celula de cantarire se deschide trapa cad intr-un flowpack vertical care ii sudeaza la gura.
in alta zi vine un utilaj gata facut dar la care ii lipseste partea electrica electronica sa ii fabric din mintea mea un prototip de electornica si soft care sa fabrice cercevele si tocuri de termopan
adica barele acelea din plastic din care se fabrica termopanele
se cheama extruder de mase plastice.
in alta zi vine sa fabric softul si interfata grafica de la un detector de metale care ar trebui sa detecteze daca cumva a ramas invre-o paine vreun ac sarma ceva metalic
in alta zi vine o banalitate cre pune coca in forme de briose o turteste cu un piston in forma respectiva o trece cu banda rulanta printr-un cuptor apoi vine cu ultrasunete si dezlipeste coca fata de forma metalica si gata firma de briosa doar banalitati comenzi la niste pistoane cu aere comprimate eu fac softul si am pus ssr-uri pentru a le comanda sa nu se toceasca releele, nu neaparat in fiecare zi am ceva de facut extrem de complex si stiitifico fantastic. am inteles ca vor exista si szile in care voi face productie si munca repetativa pe maimuta doar sa montez de 1000 de ori aceleasi tip de panou pentru cilere.
Sunt tot felul de utilaje care se fabrica aici si utilaje care fabrica bomboane, si utilaje care fabrica jeleuri viermi dinaia râme,
asa ca nu ma plictisesc pentru ca in fiecare zi trebuie sa gandesc partea pneumtica scenariul pentru toate miscarile pieselor respective sa le dau soft viata cat timp sa se miste cat timp sa stea apasat cand si in ce ordine sa se retraga sau ce operatiuni sa faca la ce temperaturi cat timp cu ce viteza... apoi daca mai am timp trebuie sa fac si ceva interfata grafica dar merge repede ca nu stau eu sa pictez buncarul de cereale de exemplu pentru un fnc ci trag de jnec cu degetul târâși si îl am gata desenat nu stau eu acum sa fac pe pictorul sa pictez un malaxor sau o pompa hidraulica ci le am gata desenate ca si obiecte. le pun pe un HMI si le fac corelalrea cu softul, apoi mai verific inca o data daca comunica pe can sau rs485 sau rs232 sau TTL corect si il dau in probe.

| anonim_4396 explică (pentru zilog):

Nu am putut sa citesc tot.
E incredibil ca se intampla asta intr-o fabrica de genul asta.
Managerul ce zice? Si el face la fel, nu?

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Zice că face un profit de 23 000 euro in decurs de 24 ore
și chiar el aduce tot ce trebuie ca să aibă oamenii să le fie bine chiar foarte foarte bine
să nu le lipseasca absolut nimic nimic nimic nimic

| anonim_4396 explică (pentru zilog):

Aduce, aduce, Kent 8, marlboro, Lucky strike happy
Spune-i sa pună un aparat din ala care aspira aerul dinauntru si-l scoate afara.
23 de mii?

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai conteaza oamenilor le place gazonul si nu am ce sa le fac

| AlexandruInu a răspuns:

Mi se pare o prostie in ceea ce ai spus acolo, asta este parerea mea. Si eu sunt fumator si ma indepartez de persoanele nefumatoare, sau daca nu, se indeparteaza ele, poti foarte frumos sa le zici acelor persoane sa pastreze o distanta. Din ce am citit si dupa atitudinea pe cate o ai in scris, eu cred ca nici acele persoane nu te inghit.

| Dobrinx a răspuns:

Astfel de legi nu se vor da niciodata din pacate sad

Unde statul castiga bani, acele afaceri vor avea prioritate. De asta se si discuta sa se inchida barurile si cazinourile insa NU si casele de pariuri :]]]

Il aprob pe Simpatik. Noi astia de nu "fumam" daca stam langa fumatori inhalam toxine mai mari decat inhaleaza ei...

Este un subiect pe care nu l-am inteles niciodata. Eu personal as interzice total tigarile. Era si poza aia de circula pe net.

Tigarile - cauzeaza cancer [ sunt legale ]
Marijuana - trateaza cancer [ sunt ilegale ]

... mai mult nu mai am de spus.