| Lovemydoggy a întrebat:

As dori sa slabesc 12 kg pana in septembrie. Am nevoie de sfaturi, tin sa mentionez ca de la 1 iulie voi merge la inot in fiecare zi pana in august deoarece atunci se va inchide bazinul, iar pe langa asta mi-am propus 3 zile pe saptamana sa merg dimineata cate 2 maxm 3 ore cu bicicleta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Ca regim alimentar ce regim o sa tii?

| Lovemydoggy explică (pentru DrGoogle):

M-am gândit dimineata cand mă trezesc mai ales înainte să merg cu bicicleta sa imi fac un suc de portocale si sa mănânc un măr, la prânz asta fiind la ora 12-1 sa mănânc supa si legume fierte cu o bucată de piept de pui, iar seara sa beau iară un pahar de suc de portocale, iar pe tot parcursul zilei sa incerc sa beau minim 2L de apă.

| DrGoogle a răspuns (pentru Lovemydoggy):

Ai nevoie de fibre, vitamine, proteine asa ca iti recomand:
Dimineata 50 g fulgi de ovaz + un mar
La pranz 200 g piept de pui la gratar sau cuptor exclus prajit + salata de varza cu morcov sau vanata pe grill sau dovlecel pe grill sau brocoli sau orice alta salata.
Seara : Peste : pastrama de macrou(gasesti la penny ), sau ton, sau somon afumat cu legume tot asa brocoli sau spanac sau orice alta salata, vezi cum merge iar daca ti-e foame mai introducem doua gustari, un iaurt grecesc cu caju sau cateva cirese.

| IoanaIonuca a răspuns:

Am citit despre asta si mi-au si confirmat cateva persoane. Poti sa mananci tot ce vrei, dar la ore fixe. Adica la 7-10-13-16-19 sau daca e prea devreme 19 le muti toate cu o ora mai tarziu. Nimic intre mese, poti sa cauti "dieta minune" pe google si sa citesti. Eu de exemplu, nu mai mananc fast food si dulciuri de mult. In rest, mananc cam orice. Mancarea facuta in casa e cea mai ok. Si eu as vrea sa mananc sanatos, dar nu stiu de unde sa incep laughing

| TroubleInParadise a răspuns:

Nu stiu... sfatul meu e sa mannci cat mai sanatos si sa treci pe la sala.Sala e cea mai buna modalitate de a slabi

| AndreiWeisz a răspuns (pentru TroubleInParadise):

Eh, nu neaparat. Daca vrea doar sa slabeasca, e mai sanatos sa mearga la inot sau cu bicicleta, decat sa stea in toiul verii si sa alerge pe o banda in sala.

| fasfasfasafas a răspuns:

Simplu, daca vrei sa slabesti mananca mai putin! degeaba te duci la sala, inot, mergi cu bicicleta daca mananci mult. Tot ce ai de facut este sa mananci mai mutine calorii!
p.s: degeaba mananci sanatos daca mananci mult, caloriile nu tin cont. Intr-adevar, mancarea sanatoasa contine mai mutine calorii, dar nu trebuie sa confundam slabitul cu sanatatea. Deci mananca mai putin si vei slabi!

| Lovemydoggy explică (pentru fasfasfasafas):

Multumesc pentru sfaturile tale!