| RAY a întrebat:

As vrea sa imi raspunda persoanele care au slabit., intrebare e cum ati reusit asta? ce dieta ati tinut? cate kg ati slabit? v ati ingrasat din nou apoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| metehne a răspuns:

Am renunțat la făinoase, zahăr, ulei, sucuri de orice fel.
Am făcut cardio, bicicletă și coardă de 2 ori pe săptămână.
Am băut 2l apă pe zi.
Important e să mănânci puțin și des. Iar de la ora 19 să nu mai mănânci. Poți să ai "cheat meal" o dată pe săptămână (cu condiția să fie doar un singur lucru, spre exemplu :un cheesburger, cartofi, un baton, popcorn)
Dacă ai un program bine stabilit și voință, vei slăbi.
După ce renunți la dietă, poți să introduci ușor, ușor anumite alimente, fără să te intorci la vechile obiceiuri.

Nu știu să îți zic câte kg am dat jos, că nu mă mai cântăresc de peste 4 ani, dar se observa diferența la haine, oglindă etc.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am ținut dietă low-carb cu meniu personalizat, am inceput de la un Nr de calorii in funcție de înălțime, vârsta și kg, și încet încet am scăzut la 1200-1000 calorii per zi consumate. Am făcut doar jogging dimineața, când mergeam spre serviciu alergam sau întoarcerea de la muncă la fel și în 2 luni am dat jos 7 kg (74 de kg și m-am oprit la 67kg). Cu toate că depinde de fiecare organism, cate arderi are. Acum mă mențin, nu am mai pus nici un kilogram pe mine de când am întrerupt-o.

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

Miha zi-mi si mie ce mancai mai exact

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Meniul pentru low-carb le găsești pe internet in diverse variante, cu toate că am preferat să mănânc ceea ce-mi place. De exemplu, că tot îmi place să fac și dulciuri mi-am cumpărat făinuri fara gluten: de orez, de migdale, de nuca de cocos, apoi zahăr de la forma low-carb fara calorii (îl găsești la DM), apoi semințe de chia, milkshake cu proteine tot de la DM (in zilele când nu aveam chef de carne sau oua, dimineața și după amiază consumam cate 200 ml cu lapte de 1, 5% grasime), carne in afara de cea de porc, legumele și carnea prăjite numai în ulei de măsline sau nuca de cocos cât și în mâncăruri la fel. Ouă, lapte, brânză consumam căci îs bogate in proteine. Caută pe net ce legume și ce fructe îs admise pentru dieta low-carb. Nu toți carbohidrații sunt dăunători dietei, trebuie sa citești înainte de a incepe acest stil de alimentație, că nu cumva sa consumi un carbohidrat care va fi în dezavantajul dietei tale. Există aplicații pentru telefon pentru ați face meniul cu caloriile pe care trebuie sa le consumi într-o zi. La fel aplicație pentru sport sa vezi cate calorii arzi la un jogging.

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

Mierea bio e ok?

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Nu. Are mulți carbohidrați care nu-s permiși in dietă.

| RAY explică (pentru MihaelaDart):

O bucata de snitel, un iaurt, un mar e ok?

| MihaelaDart a răspuns:

Dimineața trebuie sa îți încarci bateriile cu energie, adică cu pâine integrală 2-3 felii cu unt și brânză, ouă fierte sau oua fierte în apă cu oțet (ouă poschate sau românești, uită-te pe net dacă nu știi cum să le faci), lapte ori cafea ce îți place să bei, un iaurt... Fructele le poți lăsa la gustări intre mese. La prânz o salată cezar : piept de pui, salata mixta, salsa de iaurt cu puțin muștar, nuci, un pic de sare Himalaya cu o garnitură de șnițel de pui și pui la grătar cu orez fiert și 1-2 felii de pâine integrală, seara: ceva mai ușor optează tot pe aceeași salata că la prânz sau o alta care îți place și cu un iaurt. Eu as evita fructele mâncare seara înainte de a te pune la somn, fermentează. Un exemplu cam ceea ce ai manca într-o zi. Bananele nu-s recomandate, dacă poftești, mănâncă 1 la 2-3 zile, zmeura este ff bună, este fff sățioasă. Orice fel de nuci is recomandate, sunt spațioase și îs bogate în grăsimi de care corpul are nevoie.

| Freya1 a răspuns:

Am avut o perioada in care am cantarit 60 de kg avand in vedere ca sunt mica la inaltime eram si mai mica aveam cu mult peste kg care trebuiau.Am slabit prin infometare nu este tocmai sanatos dar asta e mancam o data in zi si pe urma vomitam si ce mancam...Am inlocuit mancare cu tigarile si am ajuns sa cantaresc de la 60 de kg 45 sau mai putin.
Evident ca m-am ingrasat la loc o data cu inaintarea in varsta si cu cat stacnam mai mult.

Astea a mei faceau misto de mine ca la ce haus fac mancanc nu mananc, vomit, fumez apoi bag tot felul de prosti pe mine ficatu nu ma mai inteapa ma bantuie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o luna am slabit 3 Kg. Aveam 55, iar acum am 52.
Am fost stresata in acea perioada, erau zile in care nu mancam decat cateva fructe si beam apa. Dupa acea perioada, organismul a uitat sa mai "ceara" mancare.Nu am mai pus niciun kg in plus.
Paradoxal,desi nu am tinut niciodata o dieta, fiind vegetariana, nemancand dulciuri, etc, s-ar considera ca sunt intr-o dieta permanenta.happy

| DovleacTurbat a răspuns:

Aplici un deficit caloric, mai faci si miscare, ai rabdare si aia e.

Răspuns utilizator avertizat
| WildLatte a răspuns:

Am slabit de la 71 kg la 57 kg, la inaltimea de 1, 60 in cateva luni. mai exact de pe la sfarsitul lui mai pana-n prezent. Cum? Am dat de un grup minunat pe Facebook care se numeste " fixul care-ti schimba viata ". astfel din 12 august am inceput sa tin fixul si sa mananc din 3 in 3 ore la ore fixe, ultima masa la ora 19 si nimic intre mese decat apa. Totodata am renuntat aproape de tot la dulciuri, patiserie, prajit, mancare grasa si combinatii proaste (carne-cartofi-carne-orez). Mananc mult iaurt cu fructe si ovaz, carne cu legume, fructe, terci de ovaz in diferite combinatii, oua ( in general proteine de orice tip ) si cam orice-mi place si e corect ca si combinatie si care e sanatos. chiar si supa sau ciorba. Pana la fix am renuntat doar la dulciuri, prajit si patiserie, iar mesele le luam cand imi era foame. Nu imi numar caloriile, dar am grija sa consum portii moderate.

| q2amyra a răspuns (pentru WildLatte):

Chiar funcționează sau e vrăjeală?

| anonimadinAlba a răspuns:

Cand eram putin mai mică (anul trecut) eram cam supraponderala (nu obeza).
Acm pot sa spun ca arat cat de cat ok (nu sunt fotomodela, dar nu mai am grasime pe burtă, picioare sau față).
Eu am reusit sa slabesc injumatating portile de mancare, nu am mancat chips-uri cu lunile. Sincer, dulciuri am mancat in prostie...
Sport nu am facut.
Bine, poate ca injumatatirea portilor nu ajuta tuturor la slabire, eu sunt si in crestere, si m-am mai si inălțat...
Totusi succes
P.S:iti sugerez sa nu te infometezi pentru ca poti face ulcer + daca mergi o data la mc le pui inapoi dublu

| Ruptura a răspuns:

Am avut 100 kg, intr-un an am slabit 40kg
Am mancat sanatos si am facut sport. nu stiu ce-s cu intrebarile astea.
Daca vrei sa slabesti, slabesti, daca nu. asta e, nu exista un aliment care te slabeste miraculos. vrei sa slabesti, faci sport si mananci sanatos.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ruptura):

Realitatea in cateva randuri. Felicitari pentru rezultate.

| DOD0512 a răspuns:

Pai de la 65 pana la 41 de kg am slabit, pur si simplu nu am mai simtit nevoia de a manca, dormeam ziua si noaptea stateam treaz si mancam o singura data pe zi big grin

| NHazar a răspuns:

Am 13 ani si aveam 80 de kg, toata lumea radea de mine, acum eu rad de ei am ajuns la 49 kg, am vorbit cu un medic, am uitat exact cum se numeste, am vorbit despre ce simt etc, si am slabit in 2/3 luni, plateam 170 lei pe luna pentru analize, in prima saptamana mult brocoli ciuperci si macaroane, urm sapt aveam voie sa mananc cartofii fierti, dupa am tot continuat, n-aveam voie fructe! asta era rau! mrg.eu zic sa-ti strangi bani si sa reusesti

| iStefanK a răspuns:

In general oamenii mananca si de pofta si de foame. Daca tu mananci si de pofta si de foame atunci...clar te vei ingrasa dar daca mananci doar de foame atunci o sa slabesti rapid!