| Patrăţel a întrebat:

As vrea sa ma ajutati! am 12 ani si imi este frica sa nu am ceva probleme cu inima. ma ingrijoreaza foare tare acest lucru. pulsul este de 85 de batai pe minut cam asa. cateodata ma doare in spate si chiar si in partea dreapta. si partea dreapta mai rar. alteori nu respir prea bine sunt si putin racita. ar trebui sa ma ingrijorez? sad un sfat va rog!crying multumesc kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kayus a răspuns:

Nu ai nimic, sunt tulburari de crestere, mananca bine si fa efort in mod constant ca inima sa se obisnuiasca cu debitul de sange aportat. 85 de batai pe minut este foarte bine, durerile celelalte sunt de crestere nu le lua in seama.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pulsul e normal pentru varsta ta, durerea in dreapta nu are legatura cu inima, racelile sunt frecvente in acest sezon. N-ai nici un semn de suferinta cardiaca.

| tyana a răspuns:

Pulsul tau e normal. Durerea de care vorbesti poate fi o consecinta a racelii de care ne spui.In cateva pneumonii este prezent junghiul toracic. O simpla consultatie la medicul de familie te va ajuta sa lamuresti lucrurile.Nu cred ca ai probleme cu inima insa daca este pneumonie ai nevoie de un tratament corect administrat doar de catre medic.Multa sanatatehappy

| tyana a răspuns:

Rallu daca iei pastile pentru raceala nu inseamna ca nu o sa te mai dezvolti normal! Din contra o sa te faci sanatoasa si o sa poti sa te dezvolti normal la fel ca toti ceilalti! Daca insa nu iti tratezi problemele de raceala ele se pot agrava. Te rog sa mergi la medic, poate chiar nu ai nimic si nici nu e nevoie de antibiotic.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu te speria nu e nimic atat de grav sa nu se rezolve, dar poate deveni ceva de care sa suferi toata viata daca lasi sa se invecheasca si nu o tratezi corespunzator, de la sine nu va trece daca e o problema cu ceva asa ca mai devreme sau mai tarziu tot la dr. ajungi, dar eu zic ca e de la amigdalita ea poate face sa te doara si in partea din spate, umeri, piept, poate fi si ceva cu plamanii nu neaparat sa fi racita acum poate fi urmarea unei raceli mai vechi, sau pot fi dureri din cauza spatelui, sau pot fi dureri de crestere, oasele se intind, cresc, se fac mai late etc.cand spui ca nu poti sa respiri bine e in conditii de efort sau cand stai linistita?(pulsul e normal nu e problema 85), poate fi si o insuficienta oxigenare a plamanilor si de aceea respiri mai greu oricum ar trebui sa mergi mai repede la dr.cu mama ta, ar trebui si niste probe ventilatorii sa ti se faca pentru a stabili capacitatea pulmonara (a plamanilor)...deci nu te incapatana, nu e nimic care sa te doara ci doar niste investigatii si atat nu cred ca e ceva de speriat in asta, decat sa tot stai sa ghiceasca toata lumea ce ai mai bine mergi la dr.si se rezolva mai repede si mai bine totul si o sa fi ok.

mira
| mira a răspuns:

Nu te poti elibera de aceasta teama decat mergand la o consultatie. Spune-le parintilor si ei te vor duce la medicul de familie care va decide ce este de facut. Pulsul invocat nu este edificator.

| elena a răspuns:

Urgent spune-i mamei acest lucru si cere-i sa te duca la specialist.
O inima si-o viata ai...ai grija de tine.

| Arthur a răspuns:

Nu cred că ai probleme cu inima. Inima e în stânga nu în dreapta, cred că mai degrabă ai probleme cu plămânii. Fă-ţi o radiografie pulmonară.

| Arthur a răspuns:

@Alex- Asa e, centru -stânga. Dar a precizat @Rallu. clar în partea dreaptă, unde nu are cum să fie inima şi a mai spus ceva de o durere în spate tot în partea dreaptă.

| unicka a răspuns:

Consulta medicul de familie daca esti racita sa nu fie de la plamani durerea ta.

| emy a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, ca sa te duca cat mai repede la doctor! Incearca sa fii cat mai linistita atunci cand vei merge la doctor, deoarece, daca te agiti, exista posibilitatea ca electrocardiograma sa nu fie concludenta.Prin urmare, nu o sa afli daca ai sau nu probleme cu inima.Multa sanatate!

| pepe a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulţi un specialist.
Durerea de spate şi respiraţia grea pot fi cauzate de răceală.

| Patrăţel explică:

Pai in legatura cu raceala iau medicamente si nu sunt racita la plamani happy am amigdalita

| Patrăţel explică:

Mi-e frica sa ma duc la medic! daca o sa fie ceva grav si o sa trebuiasca sa iau mereu multe pastile. nu o sa mai fiu un copil normal.

| Alex_7297 a răspuns:

Du-te la un medic, să fii sigură!
@BitterSweet, inima e în centrul "pieptului", puţin spre stânga! Deci nu e, cum zici tu, în extrema stângă...

| Nu conteaza a răspuns:

Pai la copil pulsu e intre 90-120 batati p minut parca thinking
poate ai probleme cu spatele sau d la oboseala... oriqm spune-i mamei tale tongue

| roxynutza a răspuns:

Ar fi bine s ate duci la doctor.Parerea mea este ca durerile de spate si respiratia grea este de la raceala sau poate ceva la plamani in nici un caz la inima.Succes :X

Răspuns utilizator avertizat
| fashionglamgirl a răspuns:

Si eu am probleme cu inima dar nu e nimic grav!:*