| Andreea1095 a întrebat:

As vrea sa mananc un iaurt de fructe dar am citit pe net ca lactatele agravează raceala, eu fiind răcită de 2 zile.E adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IseeVoices a răspuns:

Iti recomand ca in loc de iaurturile din comert cu fructe mai bine iei tu un iaurt simplu, cumperi fructele separat le tai bucatele mici si le pui in el, este mult mai sanatos asa.

| Laura78 a răspuns:

Da, se agraveaza, cu exceptia iaurtului.

| wsernameinvalid a răspuns:

Nu se agravează, ba chiar te ajută, dacă iaurtul este în mare parte natural (la fructele din el mă refer). Eu în general ca să-mi trecă răceala în câteva zile sau chiar în 1-2, mănânc supe calde, multe fructe / legume şi chiar beau şi un suc de fructe natural cum e Teddy de exemplu. A da, iar la finalul zilei o baie caldă la picioare fac.

| MireaRelu a răspuns:

Andreea, laptele dulce nu prea e bun la raceala. Si branzeturile. In general lactatele nu sunt bune cand te chinuie raceala, gripa. Iaurtul este exceptia! Iaurtul este bun, chiar si cel cu fructe. Daca ti-l faci acasa e si mai bine.

| deea3828 a răspuns:

Lactatele nu agraveaza raceala. Poti sa il mananci linistita