| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că lactatele inhibă acțiunea antibioticului? Totuși, iaurtul are probiotice care sunt benefice în timpul tratamentului cu antibiotic pentru că refac flora organismului... Dacă iau antibiotic, pot să mănânc iaurt natural?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti manca iaurt si chiar este recomandat.
Iaurtul insa se consuma dupa cel putin un jumat de ora dupa luarea orala a antibioticelor, tocmai sa nu inhibe actiunea. De asemenea, iaurtul se consuma cu cel putin o ora inainte de luarea antibioticelor.
La fel se procedeaza si cu mancarea: nu se mananca nimic inainte si dupa luarea antibioticelor, cel putin o ora.
Deoarece antibioticele se iau de 2-4 ori in 24 ore, temporizarile se vor face astfel:
- antibioticele se vor lua cat mai exact la orele si intervalele stabilite
- mesele se vor lua cu o ora inainte sau dupa antibiotice
- iaurtul se va consuma la mijlocul intervalelor dintre antibiotice

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat. Poți mănca.