| Andreas07 a întrebat:

As vrea sa știu dacă poate cineva sa îmi spună ce alimente de pe piața fie ca e vorba de fructe, legume, carne, dulciuri, etc. Nu se pot injecta, băgat chimicale, vopsite, stropite și toate procesele din ziua de astăzi.

Care ar fi acelea pe care le văd pe raft și spun " da domne, asta este 100% natural luat de la mama lui și pur și simplu pus și vândut "

Știu ca va fi cam greu, dar poate totuși cineva îmi va putea da câteva exemple.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand totul este natural,stiinta nu a creat inca viata, pur simplu ce fac ei? se numeste selectie artificiala,astfel se alege ce e mai bun,ceea ce facem de mii de ani,acele chimicale protejeaza acele legume,fructe, si in mod asa zis natural sa r fi adaptat, dar noi le ajutam si alegem ce e bun, dar totul este natural, si acele chimicale sunt naturale, nu apar asa din senin, savanti nu sunt zeii care creaza viata ei doar lucreaza cu ce au atat, in fapt speranta de viata sa prelungit si conditia de viata mai buna plus ca am ajuns la 7, 5 miliarde de persoane, deci mai multa alimente, deci traim mai bine ca stramosi nostri, sunt multe basme pe net, tu manca cat mai natural posibil si din toate cate putin, nu manca 5 mere si 5 fructe diferite,evita zaharul, bea apa plata,evita mezelurile,manca grasimi sanatoase sfecla rosie,avacodo,nuca de cocos, nuci etc
proteine carne de peste, porc, pui, carbo fructe, legume crude

| Danger30 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca pot sa aprob cu ceea ce ai spus, in marea parte a timpului sunt la facultate, dar in timpul liber cand am nevoie de bani sunt zidar/zugrav, si imi amintesc ca lucram la o persoana care detinea solare cu rosii, iar odata la cateva zile rosiile acelea erau stimulate cu nu mai stiu ce substante, problema nu e asta, problema e ca mare parte din substantele alea sunt nocive pentru om, pe el nu il interesa sanatatea cumparatorului, pe el tot ce il interesa era sa aiba productia cat mai mare si cat mai "aratoasa " pentru a face profit, si majoritatea producatorilor din ziua de azi fac la fel

| RAY a răspuns (pentru Danger30):

Da pai logic ca ceva se intampla cand creezi selectie artificiala, se pierde gustul, valoarea nutritionala, eu nici nu cumpar rosi iarna

| Danger30 a răspuns (pentru RAY):

Pai asta e problema, ca nu doar iarna se intampla asa ceva, ci mereu, poate toate substantele astea folosite vin din natura, dar majoritatea substantelor folosite pentru a le creste productia sunt nocive pentru noi

| RAY a răspuns (pentru Danger30):

Cand nu erau de ce traiam mai putin?

| Danger30 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca lumea neglija lucrurile importante pentru noi azi, nu ceea ce mancau, ci igiena in mare parte, acum 100 de ani lumea se spala la lighean odata pe saptamana cu sapun de casa, un factor care influenta si mai mult rata de mortalitate erau bolile, acum exista vaccine care previn majoritatea bolilor de care au suferit stramosii nostri, exista medicamente, totusi, majoritatea erau sanatosi din pricina alimentatiei pe care o aveau, cancerul nu era prezent ( de fapt era dar nu era asa de comun ca in ziua de azi, si nu era cauzat de alimentatie ci de tigari, alcool si uneori genetic ), si produsele gasite la magazine erau in mare parte naturale, un exemplu este sucul, ceva ce toata lumea bea sau cel putin a baut la viata sa, acum coca-cola, si alte sucuri au o valabilitate de cel putin un an, pe cand cico avea valabilitatea de 7 zile, majoritatea alimentelor erau inainte fie din productie proprie la tara ( nu chiar productie proprie deoarece cei de la tara munceau pamanturile pentru stat si primeau o anumita ratie de alimente ), fie cumparate de la magazine, care tehnic, in timpul comunismului proveneau tot de la tarani si sa nu uitam ca totul venea din tara noastra, nu se importa produse de cea mai proasta calitate

| Danger30 a răspuns:

E cam extrem de greu, poti gasi totusi legume naturale dar nu in magazinele mari, ci de cele mai multe ori la tarabe la tarani, majoritatea alimentelor sunt intr-un fel "imbunatatite" pentru o productie mai mare si un profit la fel de mare, animalele in general au furaje speciale care le ajuta sa se dezvolte mult mai repede, la fructe si legume sunt folosite foarte multe ingrasaminte artificiale ( chimicale ), in categoria de dulciuri e posibil sa gasesti, sunt unele cornulete cu gem care sunt in mare parte, cat de cat naturale si cand zic naturale ma refer ca folosesc acelesi incrediente pe care le-ai folosi cand faci asa ceva in casa, si unele produse de patiserie, covrigi, cozonaci si mai erau niste dulciuri bazate pe propolis/miere, dar in mare parte daca vrei produse cat mai naturale nu incerca la o alimentara nici macar la vreun complex din-ala unde vine lumea gramada sa vanda marfa ( asa numitul " angro " ) nu pot sa iti dau o locatie exacta de unde sa cumperi, deoarece majoritatea oamenilor care se ocupa cu asa ceva sunt oameni in varsta care incearca sa isi castige traiul deoarece pensia nu prea ii ajuta si incearca sa isi expuna si ei marfa la poarta, dar iti recomand sa cauti oameni simpli care vand aceste produse, oameni de la tara, stiu din experienta, pentru ca traiesc in zona rurala, iar bunicul meu se ocupa cu asa ceva, mergea in fiecare duminica in piata si vindea ce avea in plus prin gradina ( oua de cele mai multe ori, deoarece avea multe gaini, si uneori legume sau fructe )

Oricum, in magazinele mari nu cred ca ai sanse sa vezi vreun produs 100% natural, poate produse influentate de om mai putin, dar 100% natural nu cred ca e posibil, dar cine stie, e posibil sa ma insel, nu am stat sa analizez fiecare produs la rand, totusi am incercat sa imi fac o parere din cate am observat