| Koko911 a întrebat:

Salut TPU! In seara asta am baut 13 beri, un alexandrion si 1l de vodka si am fumat 2 pachete de tigari, nu am mai rezistat, prima data era ceva firesc, o voma obisnuita de betiv, dar am mai vomat de 4 ori, iar de ultimele 2 dati am vomitat un lichid galben deschis amestecat cu sange si nu era putin, era din abundenta sangele, ce o fi? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theyloveidh a răspuns:

Lichidul galben stiu ca este de la fiere, pe scurt s-a incarcat si a dat un restart, in schimb cu sangele nu prea stiu, dar cu siguranta din cauza bauturii, ai grija si nu mai consuma alcool!

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E excesul de alcool. Daca chiar ai băut atît cît ai zis, fii fericit că nu ai dat în coma alcoolica.

| darrio2007 a răspuns:

Daca de la varsta asta ai pornit-o cu bautura si cu voma cu sange, nu ai un viitor prea fericit cu organismul. Nu cred ca ai baut atat. Ai fi ajuns in coma alcoolica.

| Koko911 explică (pentru darrio2007):

Oricum m-am simtit rau dar in coma nu cred ca am fost dar nici mult nu mai aveam

| Koko911 explică (pentru darrio2007):

: (

| Violleta2022 a răspuns:

Extraordinar cat de mult ai putut sa bei, probabil ca esti alcoolic ca altul in locul atu ajungea in coma alcoolica band doar jumatate din cantitatea asta.
Ti-as sugera sa mergi la medic de yurgenta, fiindca sangele denota o rana pe stomac sau pe ficat, daca este cirozat.

| Koko911 explică (pentru Violleta2022):

Stiti sa puneti eticheta de alcolic dar poate nu stiti ca "unii" au un parinte mort iar unul bonlav grav, nu stiti cum e sa fii stalp de familie si sa muncesti la 17 ani din greu pentru a plati o chirie dintr un salariu mdiocru de a cumpara si medicamente mancare si de a plati facturi iar la urma tot el este judecat de toata familia, e greu sa n ai prieteni frati n are cine sa te consoleze si tot te afunzi in viata asta mizera, toate visele iti sunt spulberate iar singura cale de a uita de probleme si griji e bautura si drogurile, poate sunt persone care o duc si mai rau. Oricum multumesc pentru sfatul de a merge la un doctor nu sunt prieten bun cu el dar in viitor cred ca o sa i fac o vizita

| Violleta2022 a răspuns (pentru Koko911):

Atunci cand nu ai bani de mancare si chirie nu cheltui putini bani care-i ai pe alcool, ca sa iti distrugi sanatea, asta este clar!

Nu este normal ca un copil de 17 ani sa bea alcool (de aceea nici legea nu va permite sa cumparati, ca sa va protejam de voi insiva sa nu va distrugeti ficatul inca neformat) si in nici un caz cantitatea enorma pe care tu ai inghitit-o!
Imi pare rau sa-ti spun, dar in stilul asta nu cred ca vei apuca 20 de ani. Ma si mir ca nu esti in com alcoolica, dupa cantitatea masiva pe care ai consumat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, acum am vazut ca tu esti inca minor, avand numai 17 anisori...
Cine dumnezue ti-a cumparat toata bautura aia, ca nu ai voie tu sa cumperi alcool.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Magazinele mari, gen Kaufland, Lidl NU dau bauturi si tigari la minori! De exemplu la casele expes era un lucrator langa mine si a scanat pentru alcool cu un fel de card.La fe lsi la tigari.Era la Lidl o fatuca, voia sa isi cumpere tigari.Casiera a cerut buletin, a dat unul care nu era al ei.
Eu cred ca ori au fost in gasca si a cumparat cineva major, ori a gasit un magazin mic si a reusit sa pacaleasca vanzatorul.

| Koko911 explică (pentru Fatamuntilor):

Am un chiosc langa bloc si ma aprovizionez de acolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ești troll, e de mirare că nu ai murit prin comă alcoolică.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teribilism.
Lasă alcoolul măcar o săptămână, mănâncă normal și vezi cum te simți. Dacă mai ai stări nașpa, mergi imediat la urgențe, să îți facă rapid verificări la stomac.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate la toata gasca de cel putin 10 =15 insi!
Singur nu cred, pentru am fi auzit la stiri de tine.Era imposibil sa nu fi intrat in coma alcoolica.Ca de dat coltu' inca nu!

Oricum ti-ai facut praf ficatul, fierea, stomacul... si cine ce organe interne.Probabil ca nici nu ai mancat nimic inainte
Stiu ca regula este sa nu amesti bauturile, tu ai mai si fumat.

| Frank51 a răspuns:

Ficatul are obiceiul să iasă prin vomă când nu ești cuminte și bei prea mult.

| johnnny123 a răspuns:

Tu nu vrei să prinzi 18 ani?

| Koko911 explică (pentru johnnny123):

Ba da, mai am putin si trec si de pragul asta

| ReddY25 a răspuns:

A ras naiba de tine, nu te-a pus nimeni sa bagi ca într-o cisterna.
Fii mai rațional, cumpătat pe viitor

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Ai tras si tu o betie si gata, te-ai speriat?
La cati litri de tarie am bagat in mine, cat tutun si cate droguri am bagat intre 16 si 23 de ani, trebuia sa fiu mort de mult, aveam perioade cand treceau zile intregi si nici nu imi dadeam seama, nici nu dormeam, imi pierdeam complet simtul realitatii ca imi placea sa imi rup capul si sa ma inchid in lumea mea.
SI partea interesanta e ca nu vomitam deloc.
Asa am dus-o mult timp si nu am murit, nici bine n-am fost, am fost de nenumarate ori in pericol de moarte, dar nu mi-a pasat.
Ce vreau eu sa zic de fapt e ca de murit nu mori, de la o betie, dar mori incet incet pentru ca tu traiesti pentru sticla si tot ce e bun si frumos in viata apreciezi doar cand esti lucid, iar tu iti agonisesti viata si timpul ce ti s-au dat, care sunt de nepretuit.
Fii barbat, nu o sa mori, dar realizeaza ca nu e un mod de viata sanatos si tu ce faci de fapt, incerci sa umpli un gol din suflet cu ceva efemer, cu otrava care te face sa te simti bine pe moment, dar in realitate tu pierzi orice contact cu realitatea si asa poti sa iti pierzi mintile, viata si chiar sufletul.
Si senzatia aia de placere e foarte scurta, pe cand, daca ai fi lucid ai putea sa realizezi niste chestii cu viata ta care sa iti dea satisfactie adevarata si de lunga durata, nu ca la alcool sau alte placeri materiale(droguri, cu.rve.) cateva ore de extaz, urmate de zile intregi de agonie si depresie.
Poate ai suferit, poate inca suferi si poate nu stim noi, cei de aici prin ce treci, dar stiu sigur ca toata lumea sufera, absolut toti, iar daca te inneci in alcool nu poti sa fii aici pentru cei care chiar au nevoie de tine.
Nu stii ce iti rezerva viitorul, mai ai multe de invatat si esti teribilist ca asa e cand esti tanar, dar o sa te intrebi candva de ce ai pierdut timpul cand puteai sa faci altceva mai productiv si sa te simti mai bine si sa realizezi ceva?
Daca ai gresit, treci peste si incearca sa nu mai repeti greselile ca sa iti fie bine.
Incearca sa umpli golul ala din suflet intr-un mod prin care sa nu te distrugi pe tine sau pe cei din jur.
Ia sfatul meu, iti predau stafeta pe care si mie mi-a predat-o candva un dependent de heroina intr-o sectie de dezintoxicare,
care m-a incurajat cand treceam printr-o perioada intunecata din viata mea, capul sus pustiule, ai supravietuit, mergi mai departe, viata e frumoasa, nu ti-o irosi. Numai bine!

| CleanHeart a răspuns:

N-ai si tu prieteni sa-l imparti?
Eu zic mai bine sa spui stop si sa iti alegi sanatatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu puteai să bei atât de mult într-o seară.

| Koko911 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa intri in coma doar de la atat, happy iar alea 2 beri le beau ca pe apa, cred ca in timp m-am obisnuit cu alcolul adica ma imbat cam greu. as vrea eu sa ma imbat repede pentru a nu mai da atitia bani pe alcol. Dar totusi exagerati cu coma alcolica nici din 2 vodci nu intri in coma iar berea este foarte slaba, oricum n am baut tot in cateva ore am baut timp de cam 6-7 ore

| Koko911 explică (pentru anonim_4396):

Nu am baut atat intr o ora sau 2, nu vreau sa ma laud ca am baut mult adica nici n am stiut ca pot intra in coma alcolica de la atat, am crezut ca de la 2 vodci amestecate cu vin si bere ai sanse sa intri in coma iar cu tigarile am fumat si cate 3 pekete si n am avut nimic se observa exagerarea, oricum intrebarea a fost in interesul meu pentru ca nu stiu ce semnifica voma galbena cu sange, am banuit ce e de la fiere cs era amara dar cum pe TPU mai sunt si adulti care au trecut prin viata si cunosc, am dat toate detaliile, oricum pe data viitoare o sa o las mai moale