Întrebare recomandată | iDarkness a întrebat:

Aseara m-am trezit pe la 01:00, aveam bratele complet amortite, efectiv nu puteam sa le ridic sau mișc, sunt si putin racit. De ce patesc asta când dorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa-l contrazic pe Bula dar nu are treaba cu vasele de sange, amorteala mainii. Daca chiar ar fi asta, mainile tale ar trebui sa fie reci si albastre/cianotice. Si ar fi o problema foarte mare sa nu circule sangele prin ele. Problema e de la nervi, si asta tot din cauza ca ai dormit cumva pe maini, se mai intampla. Nu e nimic de care sa te sperii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Amorteala membrelor este cauzata de proasta circulatie a sangelui.
Este posibil ca, ai adormit culcandu-te pe brate si blocand circulatia sangelui in artere.
Daca problema se repeta des si pe ambele brate, atunci ar fi bine sa te consulti si cu medicul de familie / sa te trimita la un cardiolog pentru verificari.

| iDarkness explică:

Felicitari CuriousStuff, raspunsul tau bine formulat m-a făcut sa iti acord funda.
T/C.

| fuhhgyr374 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, dar eu nu puteam sa-mi misc tot corpul. Pai cand dormi, corpul tau este paralizat.Eu de exemplu m-am trezit, am deschis ochii, dar nu puteam sa ma misc. Am incercat sa strig dupa ajutor dar nu puteam nici sa deschid gura sa vorbesc. Dupa ce mi-am revenit, am cautat pe internet si am descoperit ca este vorba despre o dereglare a somnului numita paralizie in timpul somnului. Un astfel de scenariu ciudat poate sa te surprinda o singura data in viata si sa fie declansat de un eveniment foarte stresant si apasator, sau dereglarea poate sa se instaleze chiar de mai multe ori pe noapte. Exista totusi si o veste imbucuratoare: paralizia in timpul somnului nu este privita ca si o problema grava de sanatate.Se mai poate sa nu fie in intregime corpul paralizat. Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat.Patru din zece persoane pot avea aceasta dereglare a somnului care isi poate face aparitia inca din adoloescenta. Sper ca te-am ajutat. happy