| IlieTiti1 a întrebat:

Aseara ma durea in gat, am amegdalite.
Si n-am putut sa dorm am stat treaz pana dimineata pentru ca ma durea cand inghiteam.Nu mi-a trecut nici acum, ma doare cand vorbesc, stranut, mananc.
Ce pot face pentru asta?
Dau funda raspunsului ce merge! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si stai asa? nu ai baut macar un ceai caldut de musetel? ceaiul din foi de ceapa este indicat in astfel de situatii.
La doctor/farmacie ai fost? esti singur acasa? du-te macar la farmacie.
O zi bunahappy

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Cu durea de gat nu de joaca! Mergi cat mai repede la medicul de familie, apoi la specialist.
Poti bea un sadau. Freci foarte bine galbenul unui ou cu putina, miere, apoi pui lapte fierbinte si il bei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ceai fierbinte cu miere si lamaie de cateva ori pe zi. Nu caldut. Bea-l cat de fierbinte poti si incearca sa il inghiti cat de fierbinte poti. La inceput o sa te usutre putin gatul in timp ce il bei, dupa s-ar putea sa te manance putin, incearca sa nu tusesti. Dupa ce termini ceaiul te vei simti mult mai bine. Eu de cinci, sase ani asa mi-am tratat toate durerile de gat si in doua, trei zile scapam de ele.

| Peridava a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai amigdalele inflamate daca te doare gitul.
Dar, esti bine racit dat fiind ca si stranuti. Ceai de tei cu lamiie, aspirina, o baie calda si, in pat. Desi, de preferat ar fi sa mergi chiar acum la medic.

| helpme25 a răspuns:

Incearca bomboane pe baza de menta, sugele si vei puea avea mobilitate a gurii si a vorbi! + foloseste bioparox, ajuta!