| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o situatie foarte grava si complexa.
Viata mea era foarte frumoasa si linistita,ma simteam liber si fara griji, pana intr-o zi in care m-am apucat sa citesc biblia.O citeam cu atat de multa grija si atentie si am crezut ca tot ce e scris acolo este adevarat si trebuie sa practic si sa respect.Am inceput sa imi fac un altar in curte, asemanator cu acela pe care aduceau evreii in vechiul testament jertfe.Am inceput sa aduc si eu jertfe.Framantam paine,turnam ulei,sare,faceam totul ca la carte,apoi le puneam pe altar happy si le ardeam de tot, crezand ca jertfa mea va fi primita...Am ars odata si flori si faina.In timp ce le ardeam,ma rugam ca dumnezeu sa le primeasca happy.In fiecare zi faceam acest lucru. Dupa un timp am inceput sa fiu introvertit,sa ma departez de prieteni, de distractie.Citeam cu sete din biblie si aplicam.Intr-o zi am inceput sa plang,dandu-mi seama de pacatele pe care le-am savarsit. Totul a fost aiurea,nu mai aveam chef de viata,plangeam, spneam ca sunt cel mai pacatos om si chestii de-astea.In rugaciune ii spuneam lui dumnezeu ca nu mai fac niciodata pacate.In fiecare zi spuneam rugaciuni cu lacrimi in ochi si ceream iertare.Mergeam la biserica si ma rugam. Aveam doar 13 ani.Ma departasem de familie, eram foarte ciudat.In cele din urma, adventistii m-au atras spre biserica lor si m-am dus...Eram precum o fantoma,nu mai simteam nimic,decat durere, iar in cap aveam doar religie si prostii din astea care ma distrugeau zilnic.Eram certat cu parintii,nu erau de acord cu dogmele mele,iar intr-o zi,incarcat fiind de atata suferinta am simtit ca nu mai am liniste,nu mai imi controlam gandurile,cand ma asezam in pat inima imi batea tare si nu puteam sa ma odihnesc,eram agitat,incercam sa fiu linistit, dar tot inima imi batea tare si ma agita.La fel si acum.In prezent nu mai sunt cu religia,mi-am dat seama ca tot ce am facut si am practicat a fost o mare nebunie,am inceput iar sa beau si sa fac ceea ce faceam inainte,dar cu toate astea,gandurile ma macina,gandindu-ma ca m-am rugat,am fost umil,m-am plans pe mine insumi,am fost slab, am adus jertfe.Acum nu mai e ca inainte sa merg la biserica sau sa ma rog.Dar nu imi pot controla gandurile,ma doare sufletul,sunt agitat, toate grijile astea s-au acumulat si s-au rasfrans asupra psihicului meu.Sunt decazut, sunt slabit.Simt ca ma sufoc,inima imi bate tare,nu pot sta linistit in pat sa privesc la televizor, deoarece inima e agitata si simt ca ma sufoc.Inainte stateam linistit in pat si inima batea normal,dar acum e altfel,nu pot sa ma controlez. Uneori noaptea sunt agitat si gandurile vechi ma napadesc,imi bate tare inima, transpir.Am citit si carti de pshihologie,am incercat sa ma linistesc, dar in zadar.Ar trebui sa ma duc la un psiholog totusi?
Astept un raspuns, as vrea ca tot zbuciumul asta sa se termine odata... Vreau liniste si pace.Acord funda!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ai atacuri de panica si anxietate.Cel mai in masura sa te ajute este un psiholog la ora actuala, pentru ca momentul in care ai fi putut face asta singur a trecut.Nu mai amana si mergi la unul, pentru ca daca mai lasi sa treaca mult timp se poate agrava si se scapa destul de greu de asa ceva.

9 răspunsuri:
| ALittleDeath a răspuns:

Vrei sa te linistesc eu?

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

Aaa daca el refuza, pot accepta eu? Sunt cea mai nelinistita persoana in viata sad

| ALittleDeath a răspuns (pentru WaterDrop):

Daaa, hai la mama

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

Yay! Pura fericire!

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Hey. Adevarul este ca, desi ai citit cu atentie Biblia, nu poti intelege tot, si nici nu stiu daca ai citit-o toata- in Biblie scrie ca Domnul Iisus s-a sacrificat pentru noi, iar de aceea nu mai e nevoie de jertfe. si eu sunt adventista. si recunosc ca e cea mai buna cale. psihologul nu te poate ajuta, decat doar cu un sfat, insa va veni cu lucruri tehnice- relaxeaza-te, citeste, etc.- nu cred ca degeaba esti agitat- exista un motiv. si sa stii ca extrema la care ai ajuns, cand erai mic, nu-ti facea bine- de asta e '' extrema''. erai mic, repet, si nu ai intrebat nimic- nu poti intelege singur, mai ales lucruri complicate ca acestea- in plus, credinta conteaza happy

| EsteraIulia1918 a răspuns:

Dar, poate Dumnezeu va lucra prin psiholog, nu ai de unde sa stii big grin

| Moldovan_Dana_1998_gUc5 a răspuns:

Ceea ce-ai facut tu aducand jertfe este ceea ce faceau ei inainte de venirea Domnului Isus Cristos.Acum Singura Jertfa e El.Citeste Evrei, pagina 1182 versetele 9 si 10.
E foarte bine ca citesti Biblia, insa nu uita ca aceste jertfe se aduceau inainte de Domnul Isus Cristos.Si,dupa cum am inteles, ai zis ca esti nelinistit.Vino la El, caci El a zis:"Veniti la Mine toti cei truditi si impovorati si Eu va voi da odihna."

| Nustiu777 a răspuns:

Salut,te inteleg perfect,,,,dar aici se spune ca in vechiul testament ca oamenii inainte sa stie de Dumnezeu,credeau in zeiii si idoli,,,care le aduceau jertfe diferite.Tu,desigur ca ai facut un pacat mare,dar vreau sa sfatuiesc cu niste chestii:NU MAI FA ASA,IMPACATE CU PARINTII SI GASESTI PRIETENI BUNI SI ADEVARATI,ca sa te primeasca asa cum esti,nu te da in alte religii, mergi la o biserica crestina-ortodoxa si vorbeste cu parintele si va cititi niste rugaciuni ca sa te scape de pacate si sa te dai in religia lui Dumnezeu, pleaca la un psiholog ca sa te lecuiesti cu capul tau si sa te bucuri mai departe de viata, pleaca la medic ca sa vezi daca nai ceva cu inima sau cu capu, FII TU

| Moldovan_Dana_1998_gUc5 a răspuns (pentru Nustiu777):

Pacatul e pacat.Nu exista pacat, care sa nu poata fii iertat, prin Jertfa Lui Cristos.
Si Isus a zis:"Eu sunt CALEA, ADEVARUL si VIATA.Nimeni nu poate veni la Tatal decat prin Mine.(numai prin Isus poti veni la Tatal, prin nimeni si nimic alceva.Doar prin Isus)