| ChrisNOW a întrebat:

Astazi dimineata la ora 10 m-am epilat pe maini folosind benzi cu ceara,dupa ce am terminat pielea a inceput sa se inroseasca, si acum a inceput sa ma usture putin cand o ating, cum pot calma asta si sa dispara acele pete rosi si bubite rosii?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa pui crema de galbenele, calmeaza si hidrateaza pielea.
Alcoolul se foloseste pentru a dezinfecta porii iar pudra pentru a-i inchide. Insa porii se infecteaza rareori dupa epilat, iar alcoolul dupa epilare doare foarte rau. Plus de asta daca folosesti prea des metoda asta risti sa ti se usuce pielea.
Pe viitor verifica in supermarketuri, exista multe creme speciale pentru dupa epilare.

| ChrisNOW explică (pentru OoBunnyoO):

Deci crema de galbenele si imi trece repede? sad

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ChrisNOW):

Da. Crema de galbenele reduce inflamatia (roseata), protejeaza pielea, dezinfecteaza si hidrateaza, deci da ajuta destul de mult.

| ChrisNOW explică (pentru OoBunnyoO):

As putea folosi si sapunul de sare? Nu am acum aceasta crema...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ChrisNOW):

Nu te-as sfatui. O sa te doara foarte tare si nu prea are niciun efect, in afara de dezinfectarea pielii si inchiderea porilor. Daca nu ai crema de galbenele, incearca metoda lui mixxjim. Daca o folosesti cu masura nu ar trebui sa iti usuce pielea, doar ca o sa te usture pe moment.

| ChrisNOW explică (pentru OoBunnyoO):

M-am dat cu crema de galbenele azi, dar nu imi trec tot asa sunt crying crying

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ChrisNOW):

Trebuie sa ai putina rabdare, intr-o zi o sa iti treaca sau macar se vor mai ameliora. Asa se intampla la primele epilari. Este posibil ca tu sa ai pielea un pic mai sensibila.

| ChrisNOW explică (pentru OoBunnyoO):

Ok,multumesc frumos pentru rabdarea pe care ai avut-o cu mine! happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ChrisNOW):

Cu placere! Sper ca te-am putut ajuta.

9 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Exista geluri care se dau dupa epilare ca sa nu apara astfel de probleme. Da-ti cu putin spirt si, daca ai, putina pudra de talc si ai grija sa nu expui mainile la soare o zi-doua.