| anonim_4396 a întrebat:

Astazi este a5a zi de cand am facut pauza de 7 zile la anticonceptionale si sunt cam ingrijorata pentru ca trebuia sa apara menstruatia.Este ceva normal sa intarzie atat?
Am citit pe un site ca poate aparea si la cateva zile dupa ce se iau iar anticonceptionale.Este adevarat?
P.S:Eu am si un chist ovarian stang.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în timpul tratamentului cu AC, menstruaţia ar TREBUI să se REGLEZE!

De obicei, în cazul AC folosite de tine ( Belara ), menstra ar TREBUI să apară în zilele 2-4 de pauză!

"În mod normal, la 2-4 zile după ce aţi luat ultimul comprimat va începe o sângerare de întrerupere asemănătoare menstruaţiei.
După pauza de şapte zile continuaţi să luaţi comprimatele din următoarea cutie pentru un ciclu de tratament, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.08.pdf

Totuşi, e posibil ca întârzierea menstrei să fie o reacţie ADVERSĂ ( sau să se datoreze chistului ovarian, respectiv AC să fie prea "slabe" )...

"4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Belara poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Foarte frecvente:..., absenţa menstruaţiei,... " - SURSA = Prospectul de la linkul anterior.

Dacă menstra nu apare în zilele de pauză, continui să iei AC în mod NORMAL ( după cele 7 zile de pauză ), dar iei legătura şi cu medicul ginecolog care ţi le-a prescris!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Acum mi-a dat doctorul Miligest.Am uitat sa specific asta.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi în cazul Milligest este cam aceeaşi "povestioară" - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Anticonceptionalele dau tulburari ale ciclului menstrual, este un efect advers foarte des intalnit. Daca ingrijorarea ta este cauzata de o posibila sarcina, atunci fa-ti un test ca sa fii sigura.

| CrazyTeenager a răspuns:

E in regula stai calma, inca nu ai de ce sa te ingrijorezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai citit pe un site... bv. Nu mai bine iti intrebi medicul care ti a prescris acele anticonceptionale