| Ilona24071 a întrebat:

As avea si eu o nelamurire. Acum cateva zile am intretinut relatii sexuale protejat, dupa o pauza de vreun an jumatate ( asta ar fi cam a doua oara de relatii sexuale). Sunt putin ingrijorata pentru ca imi intarzie ciclul si nu inteleg de ce (ar fi trebuit sa imi vina prin 25-26, si simptomele au inceput sa apara normal, in general durere de sani). Nu am observat ca s-ar fi prelins ceva pe langa prezervativ si nu am continuat nimic dupa terminare. Se poate sa fie intarzierea din cauza abstinentei sau din alta cauza (posibila sarcina)? Din cate am mai citit se poate o dereglare din cauza abstinentei. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E cu siguranță o dereglare, dar nu din cauza abstinenței, și nici a unei eventuale sarcini.
Dacă nu întârzie mai mult de patru, cinci zile n-ar trebui să te îngrijorezi. Altfel, mergi eventual la medicul ginecolog să caute motivul.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uneori, fara nici un motiv, menstra poate intaria 2-3 zile.
Poti sa-ti faci griji dupa 7-8 zile de la intarziere, si tot atunci, poti face si un test de sarcina ca sa elimini starea de stres cu privire la o sarcina.