| anonim_4396 a întrebat:

Am O intrebare......am avut un chist ovarian, am luat 6 luni anticonceptionale, deja au trecut 6luni am fost la control si totul e ok. Daca nu intrerupeam atunci in 2 decembrie trebuia sa vina menstruatia, dar nimic inca, e normal. cand ar trebui sa apara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia nu apare pana pe 13 decembrie, va trebui sa te vada ginecologul care ti-a recomandat intreruperea pastilelor. Dupa intreruperea contraceptivelor pot aparea dereglari hormonale care sa necesite tratament in caz ca se prelungesc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După întreruperea AC sunt posibile dereglări hormonale şi întârzieri ale menstrei.

Totuşi, dacă întârzierea depăşeşte 10 zile ( deci, până DUPĂ 12-13 decembrie ), atunci TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru un control şi un eventual tratament.

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

In maxim o saptamana, daca nu, fa un examen ginecologic.