| cretzufinish a întrebat:

Astazi la munca mi-am prins degetul mare de la mana la un sertar si s-a invinetit unghia imediat. Cateva ore nu mi-am mai simtit tot degetul. straight face Se putea preveni cumva invinetirea? Eu l-am tinut sub jet de apa rece. A fost o reactie de moment din cauza durerii, si totusi tot s-a invinetit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se putea preveni! este consecinta strivirii :vasele de sange s-au spart de aici si invinetirea!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu se putea preveni invinetirea din moment ce vasele de sange de sub unghie au fost sparte! S-ar putea sa ai surpriza sa-ti si cada unghia! Un leac babesc sunt compresele cu frunze de varza stivite. Dar si cu ele si fara ele, vineteala dureaza pana creste unghia si da afara partea strivita, adica 0, 5-1 an!

| mgtow a răspuns:

Nu se previne invineteala doar daca vrei sa nu o vezi taieti degetul sau puneti o banda pe el sa nu vezi

| cretzufinish explică:

@lupuldemare in loc sa dai raspunsuri ca acesta ai putea pune mana pe o carte de gramatica limbii romane.

| gabrielgypps a răspuns:

Sa nu exageram, gred ca prima data unghia ti-sa inrosit din cauza ca aveai sange. dupa o zi, sangele acela se va coagula si va avea unghia ta culoarea neagra. poti lua un ac foarte ascutit si sa incerci sa perforezi unghia din lateral.incet, cu grija prin apasare si rotire. o parte din sange va iesi imediat din cauza presiunii, apoi apasa incet sa scoti cat mai mult din sangele ramas. unghia tot va cadea, insa de moment va scadea durerea si unghia va avea o culoare albicioasa, in loc de neagra. bafta

| Kheeda a răspuns:

O sa iti cada unghia si iti va creste alta. Si eu mi-am prins degetul mic in usa de la masina laughing. bft

| UnicornsAreLove a răspuns:

Nu se putea preveni vasele sau spart si o sa iti cada unghia.Nu mai luati in batjocura intrebarile serioase!

| lupuldemare a răspuns:

Esti prost s-au proasta femeie s-au barbat daca pui antrebari stupide cred ca ti sa anvinetit mintea