| andreispeed250 a întrebat:

Salut,acum cateva zile mi-am prins degetul in portiera de la usa. Unghia mi s-a invinetit pe loc si mi s-a umflat zona ei mai ales la baza si degetul in sine putin.N-am fost la urgente de lene fiind sarbatorile.Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nimic. Doar sa aștepti pana ce se va desprinde unghia și va cădea. Mai apoi va creste una noua-nouta. Dar un timp va trebui sa stai fara unghie

| cristi202 a răspuns:

Mergi la medic doar daca continua sa se umfle. Înseamna că e vorba de o infecție. Dar, altfel, e normal sa se umfle, din cauza șocului. Însă in doua-trei zile umflatura ar trebui sa dispară.
Ar trebui pansat degetul, dar nu știu dacă suporți, eu nu suportam, că pansamentul atinge unghia și fiind lovită, o simpla atingere o face sa doară. Eu stăteam cu unghia dezvelită, și nu se intampla nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Nu faci nimic. In cateva zile durerea va dispare. Dar iti va cade unghia. Nu imediat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Astepti sa treaca in cateva luni.
va creste unghia si vanataia va dispare.

| VoidEternal a răspuns:

Nici nu era de urgente. E o unghie vânătă. In cel mai rău caz îți cade și crește alta.

| helpforyou a răspuns:

Daca nu vezi ameliorari in cateva zile, mergi la doctor.

| DjSannan a răspuns:

Dacă nu ai fost la urgente, cel mai important lucru pe care trebuie să îl faci acum este să te asiguri că rana ta este curată și să te asiguri că nu există vreun corp străin în ea. Dacă rana este curată și nu există niciun obiect în ea, atunci ar trebui să încerci să o păstrezi uscată și să o acoperi cu un pansament.

Dacă înțepătura sau zona înconjurătoare a rănii este roșie, dureroasă sau mâncărime, sau dacă ai febră sau simptome de răceală, ar trebui să mergi la un medic pentru a te asigura că nu ai o infecție. De asemenea, dacă rana ta nu se vindecă sau dacă prezintă orice alt simptom suspect, ar trebui să te prezinți la un medic pentru a obține tratamentul adecvat.

Dacă nu ai simptome de infecție și rana ta se vindecă în mod normal, ar trebui să încerci să menții zona curată și uscată și să aplici un unguent cicatrizant pentru a ajuta la vindecarea mai rapidă a pielii. Dacă întâmpini orice dificultate sau dacă ai întrebări suplimentare, nu ezita să consulti un medic

| rumi36 a răspuns:

Du te repede la doctor si nu mai astepta!
Pana ajungi la doctor pune o compresa si spala zona de cateva ori pe zi