| ColaCola a întrebat:

Astazi, mergeam cu bicicleta si m-am oprit la un semafor si nu stiu cum am pus piciorul stang in pamant, mai bine spus degetele de ma doare oribil.Al 4-lea deget ca sa zic asa.Stiti,degetele de la picioare au 3 falange, pe mine ma doare incheietura dintre falanga 2 si 3.Nu s-a umflat, nu s-a invinetit.Nu vreau sa aud ca este rupt, nu vreau sa il pun in ghips. Vreau sa va intreb. Daca nu e umflat sau invinetit, nu e rupt degetul nu? Daca durerea persista ma voi duce la spitalcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu, nu este rupt, daca era rupt aveai dureri insuportabile si se umfla tare, cred ca sau miscat putin oasele ( zis ciobaneste ) iti va trece in 2-3 zile daca nu go at hospitall

| Liuuu a răspuns:

Eu mi-am "scrantit" degetul mic de la mana dreapta la baschet - s-a invinetit si umflat. Nu-l mai pute-am strange si ma durea rau. Asteapte 2-3 zile...asa am facut si eu. Daca ti se invineteste te duci la doctor neaparat. S-ar putea fi doar scrantit. Nu te ambala, daca te doare foarte rauu atunci s-ar putea sa fie rupt. Dar poti avea norocul de a fi doar o entorsa (ca la mine). Sper ca te-am ajutat big hug Pa-pa!