| s3s a întrebat:

Astazi mi-am facut o radiografie la mana crezand ca am fractura ca mi se umflase si ma durea, nu am nici-o fractura ci luxatie dar doctorul a zis ca am nevoie de calciu natural si sa mananc multe fructe si legume, intrebarea mea, care fructe si legume sunt bogate in calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Pe el nu l-ai putut intreba?
Cat de banal.

| s3s explică (pentru MeimeiPinguinu):

Daca nu ai habar de ce am intrebat, mai bine taci din gura, oricum nu mi-ai fost cu nimic de ajutor.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru s3s):

Pai draga, nu noi trebuie sa iti dam ajutor, ci doctorul.
Uite aici niste exemple:
-Laptele de soia este o sursa sigura de calciu. O singura cana contine 200 de mg
-Portocala
-Kiwi
-Mere
-Pere
Si mananca mult peste, are calciu in el.

| s3s explică (pentru MeimeiPinguinu):

Mersi 'draga' :*

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru s3s):

Cu placere, insanatosire grabnica!

| 23partyboy a răspuns:

Calciu se contine in mod special in produse lactate(branza, lapte, iaurt etc), carne, spanac si brocoli

| moko a răspuns:

Nu stiu care fructe au calciu, dar si eu am avut mana luxata si mi-a spus sa fac comprese cu apa statuta. incearca

| s3s explică (pentru moko):

Mersi. o sa incerc