| TheSeventhSin a întrebat:

Ati avut probleme cu caderea parului? Si daca da, cum ati rezolvat-o?
Vreau in special metode traditionale, pe care pot sa le fac acasa (dar si din farmacii sau mai stiu eu ce) si sa-mi spuneti cum a decurs totul.(eu am 21 de ani si sunt baiat).
Faza e ca de la un timp a inceput sa-mi cada rau parul si as vrea sa remediez asta si sa-l regenerez, (La mine probabil e si pe stres pentru ca am examene si alte probleme)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caderea parului se trateaza usor, daca stii care-i cauza care a determinat caderea parului!
care-i cauza la tine?
tratatnd dupa ureche problema, si dupa cum ghicim, s-ar putea sa pierdem timp foarte mult sis a nu rezolvam nimic.
Investigheaza intai cauza cadezii parului si cand stii sigur, vino si cere tratamente naturiste.
cauzele pot fii:
- hormonale (dereglari hormonale majore, aparute in corp din diverse cauze: hrana neadecvata, dificienta de vitamine si minerale)
- dermatologice (provocate de folosirea unor produse de par chimice, care ti-au afectata radacina parului, precum: sampoane, sau balsamuri de par, creme, spume, geluri de par, fixativ etc).
- ereditare (mostenita de la parinti, precum alopecia).
Pana nu stii cu siguranta CAUZA reala a caderii parului, nu ai cum sa stopezi sau sa regenerzi caderea lui. De aceea ti-am sugerat sa mergi la medic si sa demarezi investigatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e de la stres încearcă sa îl reduci spălate cu șampon alpecin dacă e de la altceva trebuie sa mergi la dermatolog sau endocrinolog pentru analize.incearca ceva calmante de la farmacie sau ceai de tei.

| aimullah123 a răspuns:

Pai depinde ce anume iti cauzeaza tie caderea parului.
Mie imi cadea pe stres. Am tratat stresul si nu mai am probleme cu caderea parului. A si am mai vazut o schimbare in bine cand am schimbat samponul meu obisnuit cu "head and shoulders". Pe unele scrie "anti-hairfall"