| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai pot dormi de vreo 2 saptamani.
Abia 3 ore pe noapte am dormit cel mult de vreo 2-3 zile.
Noaptea cand aproape intru in faza de somn nu pot sa adorm, am palpitatii puternice si dureri in piept. De atacuri de panica din motive stupide nu mai zic...
De doua zile incoace totul s-a agravat, am hipertensiune arteriala si nu pot adormi. Am primele simptome de mai sus+tensiune ridicata. Mi se umfla venele și simt ca explodează în cap daca atipesc. Simt ca mor si ca nu mai am putere sa merg mai departe.
In plus as vrea sa stiu cum si daca reusiti sa va calmați atacurile de panica. Eu fac atacuri de panica doar ocazional, in situații de conflict sau stres acut. Acum sunt intr-o situație foarte stresanta și parca sunt pe pilot automat, gândul imi e la o situație pe care nu stiu cum sa o rezolv. Cum am spus mai sus, de cateva saptamani nu mai pot dormi aproape deloc.
Știu ca in realitate situația nu reprezintă neaparat un pericol real (avand simptomele astea destul de des, in anumite periode mai dificile ale vietii) dar nu-mi pot opri gândurile negative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este fată. Ar fi bine sa renunti la aceste raspunsuri vulgare.

| Simpatic a răspuns:

Buna, din pacate aceste atacuri de panica sunt in stransa legatura cu ceea ce denumim generic depresie, in cazul tau particular ai si manifestari anxioase. Nu intru in detalii tehnice despre ce este depresia si ce este anixietatea, exista legatura intre ele, chimic este un dezechilibru produs la nivelul creierului, din pacate depresia si anixietatea la modul general au legatura cu cel putin 2 neurotransmitatoare> serotonina si dopamina, daca incerci sa o urci din medicamente pe una (serotonina de ex.) o sa lovesti in alta si invers; e o chestie pe care am aflat-o de la medicul minunat de pe TPU, user de-al nostru (nu o sa ii dau numele aici)
De obicei anxietatea se trateaza si cu antidepresive dar si cu alte medicamente, foarte multi tineri se plang ca au mers la medicul psihiatru si nu s-a rezolvat problema, aici avem 2 chestiuni in opinia mea :
1. in functie de tulburare, vechimea afectiunii, gravitate, este nevoie de mai multe luni de zile ca sa iti revii, cineva care a avut un singur episod depresiv in viata lui se poate sa aiba rezultate bune dupa doar 2 saptamani, in timp ce alta persoana care este la al 10-lea episod sa nu simta imbunatatiri decat dupa 3 luni de tratament de exemplu! Si in cazul primei persoane descrise ca exemplu de mine si in cazul persoanei a doua mentionez ca tratamentul trebuie urmat pana la capat chiar daca situatia s-a ameliorat dupa scurt timp...pe acelasi principiu pentru care nu renunti la antibiotic dupa 2 zile ca te simti mai bine ci faci tratamentul complet!
2. cel mai adesea consider pe buna dreptate ca acei medici la care au fost ei erau simplu> incompetenti, unii prescriu fie acelasi tratament pentru toate persoanele fie tratamente noi "revolutionare" care nu au trecut proba timpului, ci doar niste teste pe cobai fie ei si umani dar posibil ca si in acest domeniu sa se poata face smecherii, nu cunoastem dedesubturile; genul de medicamente noi care promit multe sunt mai scumpe decat cele existente deja pe piata, cele care sunt promovate de catre fetitele cu fusta scurte reprezentante in vanzari care arata bine si au masini de serviciu, pe care le vad adesea ca merg pe la cabinetele medicilor de familiei de exemplu, ca sa-si promoveze produsele societatilor pharma pe care le reprezinta, acolo exista un interes strict pecuniar, nicidecum vreo empatie fata de pacienti... evident ca multe dintre aceste medicamente nu sunt bune de nimic, din punctul meu de vedere nu pentru ca nu au trecut proba timpului ci pentru simplul fapt ca sunt prost gandite, asa cum poti bune in balanta bun sau prost orice produs dintr-un domeniu strict tehnic, asa poti compara 2 produse si din domeniul stiintelor medicale.

Pe scurt sa nu o mai lungesc cu filosofii, ai nevoie de tratament, aici nu ajuta nici psihologul, nici yoga, nici plantele precum 5-HTP, sau ceaiurile, doar psihiatrul alaturi de un tratament adecvat!
Cum am spus in ultimile luni pe TPU si o sa o fac in continuare, nu toti psihiatrii sunt oameni cu har si cu habar!

| LaviniuA a răspuns (pentru Simpatic):

Daca te uiti la "Intrebari similare" pe pagina asta, o sa gasesti asta:
https://www.tpu.ro/......eara-cand/
Pare sa fie copy paste, plus cateva adaugiri.
Imi pare rau ca ai scris atata :D

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Lasand la o parte felul tau usor arogant, cel putin asa reiese cand folosesti acel big grin, afla ca, poate intrebarea a mai pus-o dar eu acelasi raspuns nu l-am dat de 2 ori la fel happy
Deci pentru mine nu este o pierdere de timp sa ajut tineri si tinere sa nu se sinucida! Daca pot face 1/1000000 de persoane sa aleaga alta cale pentru mine valoreaza mai mult decat daca mi-as mai lua o casa sau o masina...am aflat tarziu ca exista lucruri care nu se pot cumpara, ce satisfactie iti aduce atunci cand ajuti pe cineva!
Acum cativa ani am salvat viata cuiva asa cum si mie mi-a fost salvata in copilarie, am cerut Universului special acest lucru si iata ca am primit.
As mai salva oricand, sarac de-as muri dar nu voi muri neimplinitwinking
Eu zic ca astfel de lucruri conteaza mai mult decat o satisfactie trecatoare precum banii, ca unii in incultura lor cred ca doar casa si masina lor si burta lor sa fie plina de mezel ieftin e viata, treaba lor, eu doresc sa traiesc ca sa ajut...ca am facut rau destul!

| LaviniuA a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Sunt sanse mari sa fie troll, de vreme ce a dat copy paste la o intrebare mai veche de pe site.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Ok

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai incercat melatonina?

| doctorandus a răspuns:

Cere consult la psihiatrie.

| J0B0MAT a răspuns:

Lipsa somnului agravează palpitațiile și tensiunea.Trebuie să mergi la medic pentru un control la inimă, circulație.Îți va da medicamente care te vor calma și îți vor scădea și tensiunea și pulsul.Eu zic că nu e vorba de mers la psihiatru, ci deocamdată la un control de rutină la cardiolog.

| gabicoo a răspuns:

Un sedativ ușor sau un somnifer ai încercat să iei?
Mergi la un medic.Aici pe TPU nu cred că vei găsi soluții pentru problemele tale.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Spune-ne despre situația in care te afli si care te stresează?

| TheGentleman a răspuns:

Psihiatru urgent. Nu e ca în filme, și nimeni nu va ști că ai trecut pe acolo. Dar mergi acum, până nu se agravează, că nu te mai poate ajuta nici el/ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E fată mă boule

| supermamici a răspuns:

Doctor si odihna

| sweetys a răspuns:

Incearca cu magneziu. Citeste o carte inainte de somn, fara telefon, tableta, tv, ecrane. Plus ca orice problema are o rezolvare, daca te gandesti obsesiv la ea si la toate, te ingropi singur. Asa procedam si eu cand se ivea ceva si simteam ca scap situatia de sub control. De la oboseala nu mai gandesti limpede si treci pe langa rezolvare fara sa o bagi in seama.

| adryang78 a răspuns:

Aceeași întrebare a fost pusă pe 2 ianuarie, cu pseudonimul "Anonim".
M-am convins, te plictisești și faci drift-uri pe-aici. Unii chiar n-au treabă.

| Sawarekh a răspuns:

Urgent la psihiatru, te baga 3 luni pe tratament!
Am avut aceeasi problema.
Aveam tensiunea 17 uneori, dormeam 3-4 ore, atacuri de panica non stop.
M-a diagnosticat cu tulburari de anxietate si tulburari depresive.

| Sawarekh a răspuns (pentru Sawarekh):

Dupa tratament m-am simtit alt om.
Pastilele si-au facut efectul imediat, in 10 min ma lu-a somnul, nici nu stiu cum adormeam si ma relaxa foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru Sawarekh):

Mulțumesc pentru sfat. O sa incerc.

| Sawarekh a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pot chiar recomanda, Doctor Mitrache Alina, de la spitalul Panduri.

Daca nu, poti cauta pe altcineva, important este sa te duci, nu va trece de la sine si iti va agrava sanatatea!

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

E fetita happy

| AdrianFoanga a răspuns:

Si eu dorm 3 ore pe noapte de ani de zile.

| Tekken33 a răspuns:

Ai nevoie de un bărbat sa te facă fericita înainte de somn, și sport intens & psihoterapie