| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cind nu ai facut sport..si te-ai apucat sa faci in fiecare zi. poti avea retinere la menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca este foarte recomandat sa faci sport in timpul menstruatiei. Daca faci sport in fiecare zi, inclusiv in cursul menstrei, vei vedea imbunatatiri in cateva luni in ceea ce priveste simptomele premenstruale si chiar durata menstruatiei (care se poate reduce usor)

| милaя a răspuns (pentru Brigaela):

Dar de la ce pot avea retinere. daca viata sexuala nu am inceputo..si asa merge tot timpul regulat?

| Brigaela a răspuns (pentru милaя):

In timpul menstrie nu trebuie sa ai retineri, ci sa duci o viata absolut normala. este bine sa nu consumi alcool in timpul menstruatiei si cam atat. In rest, doar masurile generale de igiena: schimbat tamponul la fiecare 5-6 ore, spalat pe organele genitale la fiecare schimbare a tamponului si dupa fiecare scaun, evitarea bailor in care stai cu fundul in apa fierbinte (faci doar dus). Unele femei au menstruatii regulate de la inceput, altele au dereglari in primii 2 ani. Aceste dereglari NU au legatura cu viata sexuala, ci cu lipsa de maturitate a organelor genitale. Daca dereglarile dureaza peste 2 ani, atunci e nevoie de investigatii suplimentare.

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat dar daca faci sport vei fi mai avantajata in aceasta materie decat celelalte fete.winking

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, cele doua lucruri nu au legatura intre ele

| милaя a răspuns:

Dar de la ce pot avea retinere?