| Sucki a întrebat:

Au auzit ca exista apendicita ascunsa, adică analizele ies bine, fără dureri de burta...am piciorul amortit puțin de doua zile și ma gandeam ca e posibil sa fie asta? Nu ma doare altceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la urgenta! Daca se poate acum! Daca piciorul este amortit este o problema deja. Eu asa am patit si era sa mor. Acum trag ponoase si dupa 10 ani. Daca iti povestesc ce am patit, te ingrozesti.

| Simpatic a răspuns:

Pai apendicele oricum nu se vede la nicio ecografie sau cel putin nu se vedea pana acum, nu stiu daca intre timp nu s-or fi lansat si ecografe de generatie mai noua, cine stie.
Inainte cel putin nu aveai ce analize sa faci cand iti amortea piciorul si aveai ba stare de greata, voma, ba stare de colon iritabil (Cand diaree, cand constipatie etc) si mergeai la medic si acesta prin palpare constata ca e problema de operatie, te opera.
Deci eu zic ca conteaza foarte mult in darea acestui diagnostic experienta medicului de specialitate.
INSA piciorul amortit nu arata neaparat ca ai apendicele inflamat.

| anonimg a răspuns:

Nu este bine sa stai cu problemele acestea de sanatate. Fi pregatita sa suni oricand la 112.
Durerea de apendicita poate fi resimtita in toata burta,, nu doar intr-o parte. Nu stiu sa existe vreo legatura intre apedicia si picior amortit. Dar oricum ar fi, trebuie sa mergi la medic.
Stiu ca ai mai fost -ca ai scris aici pe site, dar te duci iarasi pna cand te vor face bine. Cand suni la 112 nu mai ai nevoie de trimitere de la medicul de familie.

| Donsavas a răspuns:

Nu este adevarat.

| DarthNiger a răspuns:

Cand ai apendicita mereu o sa ai dureri, medicul este cel care te consulta si el stie asta, de asemenea apendicita iese la analize de sange sau de prostata, nu stiu unde ai auzit tu aceste lucruri dar sunt false, asa cum am zis mergi la un medic sa te consulte si el o sa iti spuna daca ai sau nu, insa nu mai asculta toate barfele pe care le auzi.

| TheGentleman a răspuns:

Picior amorțit poate fi semn de AVC, așa că atenție. Bine, în cazul AVC toată partea stângă sau dreaptă amorțește, dar na... cine știe... Urgențe